Někteří odborníci na trendy ve světě práce namítají, že věková diskriminace je  pouze zástupným problémem pro skutečně diskutovaná témata, kterými jsou nasazení a výkonnost starších pracovníků.  Nestává se přece, že v okamžiku, kdy zaměstnanec přeskočí do kategorie “padesátníků”, ho zaměstnavatel automaticky propustí. Příčinou totiž obvykle není věk, ale úroveň jeho nasazení či pracovní výkon, tvrdí odborníci.

Ovšem lidé mezi 50. a 60. rokem života, kteří se ocitli v rolích uchazečů o práci, leckdy nové uplatnění marně shánějí a jako příčinu uvádějí neochotu zaměstnavatelů přijímat starší pracovníky. Tvrdí, že jsou již předem z výběrových řízení vyloučeni a to pouze na základě údaje o věku.

Nicméně takto všeobecné vysvětlení určitě nezahrnuje všechny skutečné příčiny. Starší, zkušenější pracovníci často požadují vyšší platy než lidé právě vstupující do pracovního procesu nebo ti s kratší zkušeností. Jsou dražší anebo mohou být pro danou práci překvalifikovaní, a proto se mnozí zaměstnavatelé obávají, že nebudou ochotni vykonávat práci kvalitně za nižší odměnu.

Dalším důvodem může také být to, že mladí lidé jsou ochotni věnovat práci 10 až 14 hodin denně, zatímco starší, kteří mají rodinu nebo partnera, vidí vyšší hodnotu ve vyrovném čase mezi pracovním a osobním životem. To může být leckdy vnímáno jako neochota od určitého věku pracovat tak tvrdě jako dříve. Ale  podstata tkví spíše ve změně hodnotového systému než v nižší výkonnosti.

Kde mohou starší pracovníci získat body? Některé firmy si začínají uvědomovat, že zatímco mladší, méně zkušení zaměstnanci se mohou na první pohled zdát levnější, tak na druhou stranu jsou více náchylní ke změnám zaměstnání za účelem budování kariéry než starší lidé, kteří jsou loajálnější. A tak myšlenka zaplnit firmu pouze mladými zaměstnanci nemusí vyznít z hlediska retenční strategie jako ta úplně nejlepší.

Pro starší uchazeče o práci je důležité ukázat, že chtějí pracovat a že mají potřebnou energii. Také mohou využít svoje zkušenosti v oblastech jako poradenství, trénink, koučování, podnikání atd. Jestliže chtějí pracovat, pak musí pracovat tvrdě, ale i chytře. A také by měli být schopni skutečně využít svých zkušeností v jiných oblastech, než na které byli doposud zvyklí.

Na základě zkušenosti s prací se staršími uchazeči o práci na jejich projektech hledání zaměstnání mohu uvést několik osvědčených rad, jak vyšší věk využít ve svůj prospěch:

-          mluvte o rozsáhlých zkušenostech, ne o vysokém věku

-          zaměřte se na svoje specifické zkušenosti a dovednosti, vytvořte si jejich seznam

-          snažte se vymezit se kreativně a agresivně

-          probuďte v sobě nadšení, dbejte na neverbální komunikaci – styl oblékání a celkovou úpravu zevnějšku

-          myslete na to, že vaše zkušenosti a dovednosti jsou přenosné do mnoha různých oblastí

-          nepřemýšlejte stereotypně

-          snažte se prokázat flexibilitu

-          vyhýbejte se při interview dlouhým diskuzím o historii vaší pracovní kariéry

-          zaměřte se na současnost a hlavně budoucnost

-          ukažte znalost trhu, konkurentů a úkolů, kterým společnost, ve které se ucházíte o místo, čelí

A na závěr rada pro ty, kteří mají do padesátky ještě daleko. Začněte včas přemýšlet o tom, jak se vymezíte na trhu práce, až zestárnete. Zůstaňte aktivní, sledujte trendy ve svém oboru a buďte stale připraveni na změnu.

Autorka je konzultantkou společnosti Adecco - divize kariérového poradenství.Klara1.jpg

klara.licha@adecco.cz