simon.jpgPersonální společnost Adecco si jako nosné téma jednoho z letošních setkání s významnými zákazníky zvolila  prezentaci a praktickou ukázku nové metody práce s lidmi, skrývající se pod názvem  Organizační konstelace Konzultantka společnosti Adecco Klára Lichá, která netradiční metodu sama zažila, o ní besedovala s Mgr. Jaroslavem Simonem, psychologem a lektorem rodinných a organizačních konstelací ze Systeminstitutu.

 

Mohl byste metodu stručně představit?

Stavění systémů je metoda práce s lidmi, která nám  velmi rychle odhalí skutečný stav  systému a následně  přinese odpovědi  na naše otázky. 

 

Jak je to se znalostí a používáním této metody u nás a ve světě?

Tato velmi originální metoda existuje už asi 20 let. Pochází z Německa a jejím autorem je Bert Hellinger. Původně se používala v oblasti terapie rodin – hovoříme o Rodinných konstelacích, avšak rychle se začala využívat i v dalších oblastech – hlavně  pracovní – pak ji označujeme jako Firemní či Organizační konstelace. V německy mluvících zemích je již velmi známá a rychle se šíří po celém světě. U nás se stává velmi populární v oblasti práce s rodinami.  V oblasti pracovní je její využití u nás na samém začátku. 

 

Tvrdíte, že metoda je originální. V jakém smyslu?

Její originalita spočívá v jejím samotném průběhu, v tom, jak metoda sama vypadá. Zcela se liší od jiných metod. A díky tomu přináší i své výhody. V tomto článku bychom se  mohli věnovat pouze jejím výhodám. Budu však stručný a uvedu krátce ty hlavní. Je velmi rychlá, několikanásobně rychlejší než jiné metody. Situaci, kterou se zabýváme, udělá pro nás přehlednější, jasnější a srozumitelnější. Odhalí nám i to, co si neuvědomujeme, co je pro nás skryté a co bychom jiným způsobem nebyli schopni zjistit. A přináší zcela hmatatelný konkrétní efekt všem zúčastněným.  

 

Takže slouží k řešení problémů?

Nejen to. Obecně platí, že buď řešíme problémy – zmírňujeme negativní, tedy to co nefunguje. Anebo se věnujeme kultivaci, rozvoji – posilujeme to pozitivní, to co funguje. Metodu můžeme efektivně použít v obou případech. Její další výhoda je v tom, že ji nelze použít teoreticky. Teoreticky se můžete zabývat čímkoliv, aniž by to cokoliv  způsobilo. Můžete vést například školení komunikace v týmu, které může být pro účastníky velmi poutavé a zajímavé, avšak bez jakéhokoliv praktického efektu. To v této metodě není možné. Ať už se použije k řešení problémů anebo k rozvoji a kultivaci, otázky k řešení musí být zcela konkrétní – například co potřebuje člen  týmu K., aby mohl zůstat členem týmu a neodešel z firmy? Nebo – co by mohl zlepšit ředitel L. ve vztahu ke svým pěti vedoucím oddělení? A na konkrétní otázky metoda přináší zcela konkrétní odpovědi. Nelze to obejít anebo se tomu jakkoliv vyhnout. Už v samotném zadání otázky - zakázky se ukáže, je-li skutečný zájem o řešení. A proto jsem při specifikaci zakázky  velmi důsledný. Dobře formulovaná otázka je již 50 % řešení.        

 

V jakých oblastech se dá metoda stavění systémů použít?

Zabývá se jedincem – jeho místem a pozicí ve firmě, ale i interními  a externími vztahy firmy, stejně tak i ději a procesy. Výhodou je její systémový přístup. To znamená, že vždy bere v úvahu celý systém a souvislosti, které jsou s ním spojené. Navíc v každém systému platí určité zákonitosti, které jsou v této metodě brány v úvahu a i uplatňovány. 

 

To zní příliš obecně, můžete uvést konkrétní příklady použití?

Jaké je moje místo v týmu? Co mohu udělat jako vedoucí ke zlepšení komunikace? Co potřebuje oddělení A ke zlepšení spolupráce s oddělením B? Co potřebuji jako ředitel, abych neodešel z firmy? V čem je problém, že je v oddělení D zvýšená fluktuace? Jaký je vztah zaměstnanců k cíli firmy? Co potřebují účastníci změny k jejímu zvládnutí? Co potřebujeme zlepšit ve vztahu k zákazníkům? Co je nyní důležité v krizové situaci?   

 

To vypadá, že je využitelná téměř v jakémkoli systému…

Ano, máte pravdu. Další výhoda. Pomocí metody je možné se zabývat celou řadou nejrůznějších systémů. A to nejen v rámci firmy. Je možno pracovat i například se systémy politickými. Avšak zabývá se pouze tou nejzákladnější dynamikou, která v daném systému existuje a působí. Z  ní však vše ostatní vyplývá. Přičemž tuto dynamiku odhaluje, ale i řeší. Neustrne tedy pouze v popisu stavu, ale vždy nabídne i nějaké řešení. A to je její další výhoda.

 

Co myslíte tou základní dynamikou?

Mám tím na mysli ty nejzákladnější pohyby, síly a tendence, které v daném systému působí. Někdo nemá prostor, někdo není vidět, někdo nese něco za druhého, někdo není s někým v kontaktu, někdo něco nechce vidět, atd. To jsou jednoduché věci. Avšak právě ty jednoduché věci často nevidíme anebo nejsme schopni je realizovat. A z toho jsou problémy. V této metodě se ukazuje, že řešení je mnohdy jednodušší, než si myslíme.    

 

Nevím, zda si to čtenář dokáže představit. Jak to vypadá v praxi?

Tato metoda je velmi specifická. A ne každý je otevřený novým věcem. Proto je možné se s ní nejdříve seznámit, nejlépe při nějaké ukázce.  Existuje několik forem práce s touto metodou. V otevřené formě, přijedou lidé z firem na otevřený seminář  a pracujeme společně. Lze ji modifikovaně použít i při koučování. Interní forma spočívá v práci uvnitř firmy na základě její objednávky. Pak se pracuje s týmem cizích lidí, který přizvu ke spolupráci.

 

Týmem cizích lidí? Co s tím mají společného?  

Při této práci je nutné pracovat s lidmi cizími. Teprve pak je možné dostat se k věcem nevědomým, skrytým. Lidé, kteří danou situaci znají, jsou jí ovlivněni a jsou schopni se pohybovat pouze ve vědomé rovině. To je sice užitečné, ale je to málo. Tato metoda jde hlouběji.  

 

Myslíte to skutečně vážně? Jak to může s cizími lidmi fungovat?

Pro mne to bylo ze začátku také zcela nepochopitelné. Ale realita mne přesvědčila. Funguje to. A několikaletá zkušenost s touto metodou mne v tom jen utvrzuje.  

 

Je vidět, že jste metodou velmi nadšen. Používáte ji i vy osobně?

Samozřejmě. Vždy, když mám nějakou otázku, která je pro mne důležitá a když mám lektora, ke kterému mám důvěru. Byl bych hloupý, kdybych nepoužíval něco, co je tak efektivní.

 

Děkuji za rozhovor 

 

klara.licha@adecco.cz

simon@systeminstitut.cz

 

První setkání s pozoruhodnou metodou stavění systémů - článek na KarieraWeb.cz.