Američanky se úspěšně brání

Američanka Allison Schieffelinová dostane od svého bývalého zaměstnavatele, investičního ústavu Morgan Stanley, dvanáct miliónů dolarů za pracovní diskriminaci a sexuální obtěžování.
Žalobu na chování svých mužských šéfů podala už v roce 1998. K ní se připojilo dalších 340 někdejších kolegyň. Ty si mezi sebou rozdělí 40 miliónů dolarů, které jim ústav poskytne jako odškodné.
Vedení Morgan Stanley neriskovalo proces a dohodlo se den před jeho zahájením na mimosoudním vyrovnání. Mluvčí ústavu Melissa Stonbergová vyslovila s řešením spokojenost, ale popřela, že by u její firmy docházelo k diskriminaci žen. V řízení pomáhala obžalobě Komise pro rovné pracovní příležitosti. Její advokátka Michelle Caiolaová prohlásila, že žalujících mohlo být více, ale některé zaměstnankyně "měly osobní důvody, proč svou kariéru nechtěly vystavit riziku".
Jiná Američanka, Laura Zubulakeová, dostala od svého bývalého zaměstnavatele, banky UBS, jako odškodné za diskriminaci dokonce 29,2 miliónu dolarů. Tato 44letá žena si před soudem stěžovala na nadřízeného, že ji pokořoval a nazýval "starou a ošklivou ženskou". Obhajoba tvrdila, že Zubulakeová neměla dobré pracovní hodnocení a za devatenáct let vystřídala deset různých zaměstnání. Soud to však nevzal v potaz.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru