Největší výrobce osobních počítačů na světě, firma Dell Computer, chce ve střední Evropě postavit továrnu, která by zásobovala výpočetní technikou celou Evropu a Afriku. Ve hře jsou už jen dvě lokality, Česko a oblast kolem polské Lodže. Podle zdroje blízkého jednání je šance, že půjde do Česka, asi padesátiprocentní.

Ať rozhodnutí firmy Dell dopadne jakkoli, je jisté, že do Česka směřuje mnohem více investic z oblasti informačních technologií než dříve. Největší světové firmy v branži zde stavějí vývojová centra, centra podpory zákazníků i své továrny.

Práce pro vzdělané lidi

Třeba Oracle, druhý největší výrobce software, minulý týden oznámil otevření pražského centra podpory prodeje. O měsíc dříve přišel do země i největší konkurent Oraclu, německá firma SAP.

Do Česka tak proudí stovky miliónů dolarů a vytvářejí se stovky pracovních míst. Oracle, SAP, Dell, Acer, Computer Associates, všichni tito technologičtí obři v nedávné době v Česku investovali nebo se k tomu chystají.

V minulosti do země proudily peníze hlavně do výrobních linek na hardware. Nyní se ovšem situace mění, přicházejí počítačové a technologické služby.

Podniky budují nejčastěji centra pro podporu zákazníků, podporu prodejů, vývojová centra či servisní centra.

Práci u těchto firem získávají stovky kvalifikovaných lidí. V centru firmy Oracle nyní pracuje čtyřicet lidí, má jich však přibýt. "S tím, jak poroste náš trh v regionu, plánujeme i tým pracovníků dále rozšiřovat," uvedl Sergio Giacoletto, viceprezident Oracle pro Evropu, Střední východ a Afriku. Zaměstnanci tohoto centra budou svou působností pokrývat celou oblast východní Evropy, Balkánu a Turecka.

"Volba Prahy byla jasná. Ze všech zemí východní Evropy je v Česku největší počet vysoce kvalifikovaných lidí a navíc je zde relativně stabilní politické prostředí," dodal Giacoletto. Výši investice ovšem sdělit odmítl.

SAP otevřel v Praze centrum sdílených služeb, které prozatím zaměstnává 150 lidí. Do dvou let by se měl jejich počet zdvojnásobit. Oddělení poskytne služby ostatním pobočkám s dvaceti tisíci pracovníky v Evropě, na Blízkém východě a v Africe.

Letošní zřejmě největší investici v Česku provedla americká firma Computer Associates, která je pátým největším výrobcem softwaru na světě. V srpnu otevřela v Praze vývojové centrum asi za 1,1 miliardy korun. To má sloužit pro celosvětový vývoj softwaru. Podnik má v této filiálce zaměstnat zhruba 200 lidí, přičemž jen dvacet procent z nich by měli být zkušení programátoři, zbytek absolventi.

Česko vydělává na poloze

Podle neoficiálních informací je také rozhodnuto, že za pražskou Ruzyní postaví Dell své logistické centrum, které bude řídit dodávky do celého regionu.

Nespí ani jeden z největších konkurentů Dellu, tchajwanská firma Acer. Ta otevřela v srpnu v Brně své servisní centrum, kde bude provádět záruční i pozáruční opravy svých produktů pro Česko a Slovensko.

Česko je atraktivní hlavně svou polohou ve středu kontinentu a také ideální kombinací mezi levnou pracovní silou východu a vyspělou infrastrukturou západu. "Technologická centra se stavěla ve Vídni. Praha ji však v několika ohledech předehnala," dodal Giacoletto.