Obchodní bilance Česka skončila v září s přebytkem čtyři miliardy korun a po srpnovém propadu tak export znovu převýšil dovozy. Od počátku letošního roku tak zahraniční obchod vykazuje celkový přebytek ve výši 45,3 miliardy korun.
I když je zářijový výsledek nejlepší v historii ČR, analytiky mírně zklamal. Vina je podle nich především na straně dovozu - americké hurikány totiž prodražily ropu, plyn a návazné chemické výrobky. "Evidentně se staly pro zlepšování bilance obchodu brzdou," uvedl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek.

Koruna příliš nereagovala
Na kursu koruny se tak nejlepší zářijový výsledek v historii nakonec neprojevil. Koruna sice z ranních hodnot kolem 29,22 oslabila až na 29,36 za euro, ale později odpoledne část svých ztrát umazala. I tak ale zůstávala slabší než ráno. V pozadí oslabení kursu stálo ovšem oslabení zlotého a posilující dolar na světových trzích.
Finanční trhy totiž předpovídají, že dobré výsledky české bilance do konce roku nebudou ohroženy. Pesimističtí analytici odhadují aktuálně letošní přebytek ve výši třiceti, ostatní kolem padesáti miliard korun. "Je to realistické, i když nás čekají nákupní předvánoční měsíce," souhlasí hlavní ekonom Raiffeisenbanky Pavel Mertlík.
Současně je evidentní, že příspěvek zahraničního obchodu k dynamice celé ekonomiky bude podstatně nižší než v prvních dvou čtvrtletích roku.
"Bude na maximálně poloviční úrovni ve srovnání s oběma předchozími čtvrtletími," domnívá se Eva Zamrazilová z Komerční banky. "Zároveň je ovšem oproti předchozím měsícům roku patrný trend mírného zpomalování růstu exportu i importu," přidává se Helena Horská z Raiffeisenbanky.
Vrchol exportní konjunktury po vstupu do Evropské unie má tak podle Davida Marka z Patria Online česká ekonomika už za sebou. Přesto se za poslední rok tuzemské zboží stále lépe uplatňuje na právě unijních trzích - největší nárůst hlásí exportéři na trhy Francie, Německa a Slovenska.

Vývoz telefonů se propadl
I září přineslo při podrobnějším zkoumání určitá překvapení. Například vývoz telefonních přístrojů z Česka propadl proti loňskému září na pouhou desetinu, když se jich vyvezlo jen za šest miliónů korun.
Celá zářijová bilance obchodu s telekomunikačními prostředky a audiotechnikou se zhoršila o 2,5 miliardy korun. O další 1,4 miliardy zaznamenal propad obchod s elektrospotřebiči.
Hlavním důvodem je podle obchodníků větší zájem českých zákazníků o modernější, kvalitnější a tedy i dražší zboží, které se v Česku nevyrábí. "Cítíme stále větší zájem o novou audiotechniku, proto stoupají i její dovozy - například MP3 přehrávačů," říká prodejce - ředitel Elektroworldu Jiří Řízek.
Citelně se zvýšil i zájem o digitální videotechniku, velké hi-fi soupravy a podobně. Na druhé straně celníci zaznamenali během září propad ve vývozu telekomunikační techniky, zejména u telefonních aparátů.
"Je pravda, že září nebylo z hlediska vývozu nijak extra, ale už v říjnu šel export znovu nahoru. Měsíční výkyvy jsou podle velikosti zakázek. Jednou vyvezeme jen za milión, jindy za několikanásobně více," říká Tomáš Ládr z Jablotronu.
"Září a hlavně říjen se pro nás ukazují spíše nadprůměrné. Ale výkyvy v exportu se samozřejmě mohou vyskytnout - například, když skončí významná zakázka," říká i Robert Peška ze společnosti 2N Telekomunikace, která měsíčně vyveze telekomunikační zařízení za zhruba 25 miliónů korun.

Export táhnou automobily
Tradičním českým exportním tahounem ovšem zůstávají stroje a dopravní prostředky. Bilance obchodu s automobily je o 4,2 miliardy lepší než v loňském září a k více než miliardovému zlepšení došlo i v obchodu s výpočetní technikou a s průmyslovými stroji.

Zahraniční obchod České republiky