Že Češi stále raději obchodují s cennými papíry, je zřejmé podle mnoha signálů. Zejména internetovým brokerům roste klientela i objemy obchodů. O tom, že jde o perspektivní byznys, svědčí i značné investice České spořitelny do svého brokerjetu nebo poslední rozvoj Patria Direct, která v rámci skupiny Patria Finance poskytuje investiční služby pro privátní klienty. Fio zase jako jediný nabízí unikátní inteligentní pokyny.

Podle odhadů naší burzy se podílejí fyzické osoby, kterým se někdy říká "drobní investoři" na celkem 800 miliardových obchodech pražského akciového trhu již víc než celou desetinou a každý měsíc tento podíl stoupá. Brokeři se shodují na tom, že kolem 80 % obchodů je s tuzemskými akciemi... Lidem jsou zřejmě nejbližší a mají pocit, že ty společnosti lépe znají.

Finančním poradcům, kteří tyto možnosti a formy neznají, ujíždí vlak. Fondy jsou jistě pro velkou většinu klientů dostačující, ale pro ty nejaktivnější a nejdynamičtější je přímé obchodování určitě velmi lákavé. A přínosné.

VELKÁ TROJKA

Nejdéle působícím brokerem je Fio, burzovní společnost. Od svého vzniku sází na perfektní software a není náhodou, že nejstarší internetbanking vznikl právě zde, ještě mnohem dříve, než k němu dospěly naše velké banky.

Fio má tradici, a proto i největší počet klientů a největší objem obchodů. Ke konci září měla společnost Fio 5600 klientských smluv. Jen část z klientů jsou ovšem ti skutečně aktivní, přesto za první tři čtvrtletí koupili či prodali akcie za téměř 58 miliard korun. To je suma jistě obdivuhodná, nicméně meziroční růst 12,5 % neoslňuje. Fio je ovšem průkopník jak na poli poradenství či analytické podpory, ale i v nabídce specifických služeb. Možnost obchodů na margin (na úvěr) či krátké prodeje (short selling) doplnila nedávno i nabídkou tzv. inteligentních pokynů, zejména tzv. stop-loss, tedy nastavení limitní ceny, při níž se má dané množství akcií prodat. To není nijak snadné, protože burza takové pokyny nijak nepodporuje a náš trh je občas velmi mělký.

Na to, že Fio za sebou nemá žádnou velkou finanční skupinu, je jeho úspěšnost až neuvěřitelná a jen dokazuje staré přísloví o štikách v rybníce.

INTELIGENTNÍ POKYNY FIO

Nástroj umožňující automatickou reakci na situaci na burze podle předem zvolených parametrů. Cílem jednotlivých inteligentních pokynů je zajistit co nejlepší cenu pro realizaci zamýšlené transakce, zamezit růstu ztrát nad určenou úroveň při neočekávaném vývoji trhu nebo skrýt některý z parametrů pokynu tak, aby neměl nežádoucí vliv na chování ostatních účastníků trhu.

Stoploss a Stepper i pro segment KOBOS Burzy cenných papírů Praha, na kterém obchoduje převážná většina drobných českých akciových investorů. Pokyn Stoploss zajišťuje automatický odprodej akcií z portfolia klienta při poklesu na jím definovanou úroveň akceptovatelné ztráty.

Pokyn Stepper klientům Fio zajišťuje vždy první místo na straně poptávky nebo nabídky.

Fio zároveň rozšiřuje svou nabídku inteligentních pokynů o Trailing Stop, a to jak pro segment SPAD, tak pro segment KOBOS pražské burzy. Jde o dnes patrně nejpopulárnější inteligentní pokyn v USA. Umožňuje klientům držet akcie po dobu růstového trendu jejich kurzu a automaticky zajišťuje odprodej při přechodu do klesajícího trendu.

VELKÁ A MALÁ PATRIA

Patria Finance je (téměř zázračným) dítětem Zdenka Bakaly, který z ní ale po včlenění do skupiny KBC Bank na počátku roku 2002 odešel. V rámci restrukturalizace investičních aktivit KBC v České republice se obchodování s dluhopisy i Asset Management přesunuly do ČSOB. Patria se od té doby více zaměřuje na akciové kapitálové trhy. Vznikla Patria Direct - retailový obchodník s cennými papíry a informační server Patria Online. Patria je součástí skupiny KBC Securities, která aktivně operuje v Londýně, Bruselu i v centrální Evropě: Varšavě, Budapešti a Praze.

MALÁ JE NYNÍ DIRECT

Počet jejích klientů dosáhl na konci třetího čtvrtletí počtu 4 tisíc klientů a jejich obchody dosáhly téměř 22 miliard korun. Úžasné je ovšem tempo růstu, protože počet klientů proti stejnému období minulého roku vzrostl o polovinu, počet obchodů je dvojnásobný a co do objemu obchodů jde o víc než trojnásobek!

Ukazuje se synergický efekt silné banky a pobočkové sítě, protože klientem se lze stát na kterékoli pobočce ČSOB.

Patria Direct chce však mít svou vlastní tvář, a tak není divu, že nedávno nejen změnila své logo, ale otevřela i působivé klientské centrum v Jungmannově ulici. Netají se tím, že chce, aby měl klient možnost se přesvědčit, že nejde jen o nějakou "virtuální" firmu a své vlastní pobočky se chystá otevřít i v dalších velkých městech.

SOUČASNOST I VELKÉ PLÁNY

Do konce letošního roku Patria Direct rozšíří poskytované služby. Půjde nejen o změnu designu internetové aplikace www.patria-direct.cz, ale zejména o obchodování na varšavské burze cenných papírů (příští rok i na budapešťské burze) a zprostředkování koupě fondů KBC.

Kromě domácích a zahraničních akcií umožňuje Patria Direct i obchody s indexovými akciemi (ETF), hypotečními zástavními listy Hypoteční banky i se státními dluhopisy ČR.

Informace o realizaci pokynu a vkladu peněz na evidenční účet mohou klienti získávat formou SMS zpráv. K výhodám Patria Direct patří silná informační podpora, kterou mohou pro svá rozhodování získat. Vedle konzultace s osobním makléřem a call centrem mají k dispozici informační zázemí služeb Patria Plus (www.patriaplus.cz).

Výhodné je nadstandardní úročení peněz na klientském korunovém sběrném účtu (95 % PRIBID). Minimální objemy nejsou pro akciové obchody stanoveny.

TRYSKÁČI CHYBÍ FORSÁŽ

Brokerjet České spořitelny je nejmladší z hráčů na poli brokerských služeb, vstupoval tedy na již silně obsazený trh. Díky mateřské skupině však přinesl propracované softwarové nástroje a zejména přinesl zcela nové produkty typu různých certifikátů a warrantů.

Tyto nástroje v Německu i Rakousku dosáhly v minulých letech velkého růstu popularity, u nás však jde dosud o velmi málo známé produkty. Další výjimečná služba je také určena pro sofistikovanější klienty - jde o obchody na mimoburzovních trzích s významnými partnery. Není tedy divu, že pro klienty brokerjet zobchodoval letos zatím jen cenné papíry za 6,5 miliardy korun.

Dokazuje, jak je na našem velmi konzervativním trhu obtížné se "uchytit" a že ani nejhustší pobočková síť není všemocná. Pomalejší nástup na trh byl také způsoben tím, že teprve se zpožděním umožnil svým klientům obchodovat na pražské burze. Pochvalu však brokerjet nepochybně zasluhuje za svou osvětovou činnost.VÝSLEDKY PATRIA DIRECT VE 3. ČTVRTLETÍ 2005
POPLATKY BROKERŮ

Obchodování v ČR na pražské burze umožňují jenom tři brokeři. Nejnižší cenu za obchod v AOS/KOBOS účtuje společnost Fio, jejíž poplatky se pohybují od 70 Kč nebo 0,7 %, více pak podle výše zobchodovaného objemu. Patria si účtuje poplatky od 100 Kč (0,8 %) a výše podle objemu, plus poplatek burze ve výši 0,012 % z objemu. Brokerjet si účtuje poplatky od 480 Kč, také dále odstupňovány do několika pásem podle objemu investic.


Související