Sbírky ještě přijímají dary

České charitativní organizace minulý rok vybraly na pomoc obětem cunami zhruba 360 miliónů korun. Lidé, firmy či nadace však mohou přispívat i nadále.
Většina charit a humanitárních organizací totiž stále přijímá peněžní dary. Velké a dlouhodobé projekty na pomoc jihovýchodní Asii i nadále pokračují. Úspěch mnoha z nich se bude odvíjet od toho, kolik peněz se podaří vybrat v následujících měsících.

Nejvíc vybral Člověk v tísni

Nadace Člověk v tísni shromáždila ve veřejné sbírce SOS Srí Lanka téměř 132 miliónů korun. Těsně po katastrofě věnovala dva milióny korun na potraviny, léky, dezinfekční prostředky, kuchyňské potřeby a další okamžitou pomoc. Od konce ledna 2005 pak nadace přispěla na výstavbu přechodných obydlí, obnovu rozvodů elektrické energie, na likvidaci odpadů a trosek nebo na to, aby se mohli místní rybáři, prodavači a řemeslníci vrátit zpět ke svým profesím.
Desítky miliónů nadace vydala (a ještě vydá) na stavbu a rekonstrukci škol, mateřských školek a obytných domů. Většina projektů bude pokračovat i příští rok.

Adra je v celé oblasti

Zatímco Člověk v tísni se zaměřil na pomoc Srí Lance, humanitární společnost Adra působí i v Indonésii, Thajsku, Malajsii či na Adamanských ostrovech. Na svých kontech Adra shromáždila podobnou částku jako Člověk v tísni. "Adra v rámci veřejné sbírky, a tedy i dárcovských SMS, kterých přišlo kolem 1 600 000, obdržela 130 miliónů korun," sdělil HN výkonný ředitel Adry Jan Bárta. Největším projektem Adry je vybavení, rekonstrukce a výstavba 27 škol v Indonésii za 52 miliónů korun. Adra spolufinancuje i výrobu rybářských lodí, obnovu vodních zdrojů, výstavbu domů či zdravotní a psychologickou pomoc.

Česká katolická charita

Česká katolická charita vybrala více než 64 miliónů korun. Přes 40 miliónů už stačila použít na pomoc Indii, Indonésii a Srí Lance. Nejvíce peněz - přes jedenáct a půl miliónu - katolická charita použila na nákup rybářských sítí. "Charita se nyní snaží pomáhat spíše v dlouhodobých projektech - zejména v i psychosociální pomoci nebo při výsadbě zeleně," řekl Jan Oulík z tiskového oddělení charity.
"Kromě peněz od českých dárců se podařilo získat i peníze od českého státu a cizích charit," dodává Oulík. Tyto peníze se chystá charita použít v letech 2006 a 2007.

Související