ODS chce v reformě škrtat hned třikrát

Vláda se do vzdělávací reformy pustila tak, že některé kroky je nutné hned zrušit. S tímto názorem a se třemi novelami nedávno schváleného školského zákona předstoupí v lednu před sněmovnu poslanci ODS v čele se stínovým ministrem školství Waltrem Bartošem.
Především chtějí zrušit předpis, podle kterého se absolventi základních škol smějí přihlásit jen na jednu střední školu. "Omezuje se tím jejich svobodná volba, co chtějí studovat," vysvětluje Bartoš.
Kritizovaným pravidlem se řídily přijímací zkoušky už letos na jaře. Doplatili na něj studenti, kteří třeba nešťastnou náhodou neuspěli při zkoušce na prestižní gymnázium a pak už se nemohli hlásit na jiné gymnázium v náhradním termínu, ale museli nastoupit na odborné školy nebo učiliště, o které v prvním kole nebyl zájem.
Další novely z dílny ODS chtějí odsunout ještě dva reformní kroky. Od letošního ledna mají vydávat učitelé žákům devátých tříd tzv. "závěrečné hodnocení", v němž shrnou, co všechno studenti během devíti let dokázali, jaké mají přednosti a rezervy. ODS však varuje, že takové hodnocení je návratem ke kádrování z doby před listopadem 1989. Učitelům navíc nikdo nevysvětlil, co se do hodnocení má napsat.
Stínový ministr školství Walter Bartoš chce také o tři roky odsunout novou státní maturitu. Podle školského zákona má být od roku 2008 stejná pro maturanty na gymnáziích, odborných školách i učilištích. ODS však pochybuje, že je možné jednotnou maturitu vůbec zavést. Předem je totiž podle ní jisté, že ji úspěšně složí pouze část studentů, a tak místo toho doporučuje kontrolovat minimum toho, co se všichni žáci ve školách do osmnáctého roku naučili.
V předloženém návrhu přesto ODS doporučuje novou maturitu pouze odložit - stejně jako závěrečné hodnocení a národní zkoušku v deváté třídě - na rok 2011. Střední školy totiž začnou učit podle nových vzdělávacích programů nejdříve v září 2007 a maturity by jim měly odpovídat.
Vláda se k iniciativě opozice staví odmítavě. Minulý týden návrhy poslanců ODS projednávala a odmítla je jako zbytečné.

Související