Papež vyzval lidstvo k duchovnímu obrození

Papež Benedikt XVI. v neděli ve Vatikánu ve svém vůbec prvním vánočním poselství Urbi et Orbi (Městu a světu) vyzval lidstvo žijící v třetím tisíciletí k duchovnímu obrození. Bez něho se prý lidé vystavují nebezpečí "stát se obětí úspěchů své inteligence".
Papež, tradičně obklopený kardinály, v přímém televizním přenosu do celého světa zároveň varoval před neblahými následky, které mohou přinést "duchovní zakrnění a prázdné srdce". "Moderní epocha je často představována jako období probuzení ze spánku rozumu, jako osvícení lidstva, ale bez Krista nestačí osvícenství rozumu osvítit lidstvo a svět", řekl papež před několika tisíci věřících na Svatopetrském náměstí.
Benedikt XVI. také vyzval lidstvo, aby se sjednotilo v boji proti terorismu, chudobě a ničení životního prostředí. Postavil se také za vytvoření "nového světového pořádku", který by napravil hospodářskou nerovnováhu.
Na papežovo poselství navázaly vánoční pozdravy do jednotlivých zemí, které Benedikt XVI. po vzoru zesnulého Jana Pavla II. tradičně přednášel v nejrůznějších jazycích.
Benedikt XVI. se dostal do čela římskokatolické církve letos v dubnu poté, co ve věku 84 let skonal Jan Pavel II., který byl papežem 26 let.

Modlitby v Betlémě

Desetitisíce lidí se v noci na neděli shromáždily v Betlémě, aby v rodišti Ježíše Krista oslavily vánoční svátky a vyjádřily naději v mír na Blízkém východě.
Usilovat o mír v roce 2006 slíbili v prohlášeních šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás i izraelský premiér Ariel Šaron. Při půlnoční mši v Betlémě vyslanec Vatikánu Michel Sabbah řekl, že existuje skutečná příležitost dosáhnout míru v příštím roce, kdy mají mít Izraelci a Palestinci volby. "Vytváří se nové izraelské a palestinské politické prostředí," poznamenal Sabbah. Vyjádřil naději, že lidé upustí od pomsty a dalšího násilí.
Letošních oslav vánočních svátků v Betlémě se zúčastnilo podstatně více lidí než v předchozích letech, nejvíce od zahájení palestinské vzpoury v roce 2000. Podle úřadů přišlo na 30 000 osob, uvedla agentura Reuters.
V posledních čtyřech letech se v Betlémě musely vánoční oslavy obejít bez větší okázalosti kvůli omezenému osvětlení, zákazům vycházením a velmi omezeným povolením vstupu do města. Izraelsko-palestinské napětí a násilí však letos výrazně polevilo.
"V naší trpké a bolestivé skutečnosti využíváme této duchovní a náboženské příležitosti k vyslání mírového poselství našim izraelským sousedům," řekl Abbás, který nahradil v čele samosprávy Jásira Arafáta.

Srí Lanka: vražda při mši

Při katolické půlnoční mši zastřelili neznámí ozbrojenci na východě Srí Lanky poslance Josepha Pararajasinghama.
V parlamentu zastupoval Tamilskou národní alianci, která má vazby na povstalecké hnutí Tamilských tygrů. Podle policie bylo osm lidí zraněno. Příměří uzavřené mezi povstalci a srílanskými vládními vojsky je od loňského roku stále častěji porušováno. Nepomohly ani nejnovější intervence mezinárodních zprostředkovatelů.
(čtk, Reuters)

Související