Rusko zastavilo trestní řízení v kauze Tymošenková

Ruská vojenská prokuratura včera zastavila trestní řízení ve věci bývalé ukrajinské premiérky Juliji Tymošenkové, která byla v Rusku obviňována z úplatkářství. Informovala o tom agentura ITAR-TASS, podle které byla kauza promlčena.
Tymošenková veškerá obvinění odmítá a označuje je za politicky motivované.
Podle dřívějších ruských tvrzení měla na svědomí podplácení představitelů ruského ministerstva obrany v 90. letech, v době kdy vedla holding Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU).
Před několika týdny ruské úřady stáhly mezinárodní zatykač vydaný na bývalou ukrajinskou premiérku, kterou do čela Ukrajiny vynesla loňská oranžová revoluce.
Podle zpravodajů ruské obviňování Tymošenkové ukazuje, jak se Rusko neustále snaží ovlivňovat situaci v bývalých zemích Sovětského svazu.
Tymošenková patří k protagonistům tzv. "oranžové revoluce", která loni na Ukrajině svrhla Moskvou podporovaný režim a vynesla do prezidentského křesla prozápadně orientovaného Viktora Juščenka.
V září ji prezident z funkce premiérky odvolal kvůli rozporům ve vládě a zrazení slibů "oranžové revoluce".
Tymošenková však řekla, že zůstává jeho stoupenkyní a nepřejde do opozice. To podle analytiků zabránilo hluboké politické krizi v zemi.
Expremiérka, která na Ukrajině stále patří k populárním osobnostem, však pomýšlí na návrat do politiky. Před časem mimo jiné prohlásila, že po březnových parlamentních volbách příští rok hodlá znovu stanout v čele vlády. (čtk, Reuters)

Související