Na Srí Lanku se vrací válka

Dva vleklé ozbrojené konflikty na čas utlumila jediná přírodní katastrofa. Zatímco v indonéské provincii Aceh se ale i po roce daří dodržovat mír, Srí Lanka spěje k nové občanské válce.
V obou zemích zasáhla pohroma shodou okolností právě oblasti, kde zuřily největší boje. Indonéský konflikt ovšem včera zřejmě definitivně skončil, když bývalí povstalci z provincie Aceh oznámili, že rozpustili své ozbrojené křídlo.
"Národní armáda Acehu je odzbrojena," potvrdil bývalý velitel povstalců Sofyan Daud. "Přestane bojovat a bude usilovat o úspěch mírové dohody."
Mírová smlouva mezi separatisty z Acehu a indonéskou vládou byla podepsána 15. srpna v Helsinkách. Dokument zajišťuje amnestii pro povstalce a omezuje pohyb vládních oddílů.
Ukončení bojů oznámili vzápětí po cunami i srílanští separatisté, organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), a požádali zahraničí o pomoc. S vládou v Kolombu v té době dodržovali příměří už dva roky. Nyní je ale oblast znovu blízko válce.
Nejméně deset srílanských vojáků včera zahynulo při výbuchu miny na severu země. Za útok jsou podle srílanské armády odpovědni právě tamilští povstalci. "Nikdo jiný to nemohl udělat," prohlásil mluvčí srílanské armády Prasad Samarasinghe.
Jde o druhý vážný incident od pátku, kdy bylo stejným způsobem zabito 13 příslušníků srílanského námořnictva.
Hned po tomto útoku, označovaném za nejzávažnější porušení příměří z roku 2002, vyslaly státy poskytující Srí Lance největší dárcovskou pomoc (tedy Evropská unie, Japonsko a Norsko) delegaci k naléhavým jednáním se zástupci LTTE.
Konflikt na Srí Lance trvá od začátku osmdesátých let a vyžádal si přes 60 tisíc životů. Vlna cunami ve stejné zemi zabila asi poloviční množství lidí.
V Acehu, indonéské provincii bohaté na ropu, zemřelo během třicetiletého konfliktu asi patnáct tisíc lidí, při cunami naopak přes 160 tisíc. (luc)

Jak se vyvinuly ozbrojené konflikty
Indonésie
Mírová dohoda mezi separatistickými bojovníky z Acehu a indonéskou vládou byla podepsána 15. srpna v Helsinkách. Po třech desetiletích ukončila jeden z nejdelších separatistických konfliktů v Asii a zatím se dodržuje.
Srí Lanka
Země je opět blízko válce, kterou dvacet let vedlo menšinové etnikum Tamilů za vytvoření vlastního státu na severu a východě Srí Lanky. Příměří z roku 2002 se opakovaně a vážně porušuje.

Související