Přestože ceny u čerpacích stanic i v tomto týdnu mírně klesají, čeká zřejmě český maloobchodní trh návrat k dražším pohonným hmotám. Kurs koruny, neochota pumpařů dál snižovat své marže a zřejmě mírný nárůst cen ropy podle analytiků zvednou počátkem příštího roku ceny u stojanů nad nynější průměr 28 korun za nejprodávanější Natural 95.
Barel lehké americké ropy stál včera necelých 58 dolarů, výraznější pokles už ale zřejmě nelze očekávat, mimo jiné i kvůli nevelkým zásobám ve světě.
"Současné snižování cen pohonných hmot je spíš výsledkem konkurenčního boje. A ten se už dál těžko bude přiostřovat. Předpokládáme, že v příštích týdnech se cena upraví někde kolem hodnoty 28 až 28,50 koruny," hodnotí situaci analytik společnosti Colosseum Jiří Šťastný.
Markéta Šichtařová z Next Finance dokonce prorokuje v počátku příštího roku návrat až k průměrným 30 korunám za litr Naturalu 95. "Kurs koruny k dolaru začne nejpozději během měsíce znovu oslabovat a marže už také nelze dále snižovat," uvedla ještě před Vánocemi.
O konci zlevňování mluví i Jan Procházka ze společnosti Cyrrus, ten je však v odhadech budoucího vývoje cen zdrženlivější. "Těžko odhadovat některé vlivy jako neočekávané přírodní katastrofy nebo terorismus. Myslím, že nyní jsme tak někde uprostřed cenového pásma, ve kterém se pohonné hmoty budou pohybovat v příštím roce. Cena ropy je dnes do určité míry stabilní, ale je zřejmé, že poroste."
Přestože analytici mluví také o rostoucí neochotě pumpařů ke snižování marží, není pro čerpací stanice současný profit z litru benzínu či nafty nejnižší. Například Natural 95 nakupovali v minulém týdnu zhruba za 26,30 koruny - včetně DPH a ceny za dopravu, tento týden mají nákup ještě o 60 haléřů lacinější.
Marže tedy dosahuje hodnoty v průměru kolem dvou korun. Před rokem v době vrcholícího konkurenčního boje, kdy rakouská OMV v situaci rostoucích cen ze dne na den o tři koruny snížila svou prodejní marži, a přinutila tak ke snížení cen i ostatní distributory, vydělávali pumpaři i polovinu.
Včerejší průměr - 28 korun u nejprodávanějšího naturalu podle společnosti Webfarm - je výsledkem obrovských cenových rozdílů. Od 26,50 koruny v případě plzeňské sítě Tank Ono až po ceny kolem 29 korun u dálnic a hraničních přechodů.
"Mám zprávy, že nákup by měl jít tento týden ještě dolů, tak uvidíme, jestli i my budeme dál zlevňovat," vyjádřil se včera spolumajitel Tank Ona Petr Ondra.
Nejlevnější benzín se včera v průměru prodával v severních Čechách, kde řidiči tankovali litr v průměru za necelých 27,90 koruny.
Nafta byla nejlevnější v západních Čechách, kde se litr prodával v průměru za necelých 27,60 koruny. V hlavním městě se průměrná cena nafty dostala na rovných 28 korun, cena naturalu 95 činila 28,23 koruny za litr.
O stagnaci, ne-li přímo nárůstu cen u pump mluví i šéf Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček. "Pumpy už těžko budou moci ještě výrazněji zlevňovat. Ceny v příštím roce budou záviset spíše na tom, zda zlevní rafinérie a těžaři, kteří na současné situaci vydělávají nejvíce," tvrdí Indráček.
Prostor k určitému zlevnění by tak podle šéfa pumpařů Indráčka měly spíše jen prodejci, kteří mají k dispozici i vlastní zdroje, tedy u nás zejména OMV, Shell či ConocoPhillips se sítí čerpacích stanic JET.

051228-15.gif ()
Související