Pan redaktor Drda v komentáři "Premiér zápasí s novináři. A nabízí jim symbiózu" (HN 28. prosince) píše, že bojuji s tiskem jako s politickým protivníkem.
Jak má ale politik "nepoliticky" odpovídat na trvalý tlak, který na něj naprosto cíleně vyvíjejí některá média? Jde o listy a lidi politicky jasně profilované, kteří nezakrytě bojují například za ODS. Jako politik ČSSD na tyto útoky odpovídat musím, a ať se na mne pan Drda nezlobí, ať odpovím jakkoli, je to odpověď politická. Obvinění, že vyžaduji výsadní práva, je směšné. Naopak jsem odkázán na libovůli listu, zda mou odpověď otiskne.
Příkladem je má údajná "komunistická minulost". Na rozdíl od jiných (například předsedy poslaneckého klubu ODS Tlustého) jsem v KSČ nikdy nebyl, ale jako ekonomický náměstek restauračního podniku jsem byl zařazen v kádrové nomenklatuře strany. Jak starší lidé vědí, bylo to automatické od funkce vedoucího referenta. Být v nomenklatuře nebylo nic výjimečného, byly v ní zřejmě statisíce lidí. Jednoduchou přesmyčkou a ignorováním faktů některá média tvrdí, že jsem bývalý komunista....
Pokud si pan Drda všiml, nikdy jsem se neohrazoval proti tomu, když kdokoli zveřejnil fakta. Tam vedu věcnou polemiku a vedu ji rád i v případě, kdy jsem za rozhodnutí nebo cokoli jiného kritizován. Protože čtenář se z takové debaty něco dozví a udělá si názor.
Pan Drda píše, že novináři stačí mít pocit, že politik dělá něco špatně a nemusí to dokazovat. Bude se možná divit, já s tím z velké části souhlasím. Ale souhlasím i s tím, co píše dál - že potom má novinář vysvětlit, proč si to myslí.
Ve svém článku dává pan Drda spoustu hezkých rad o tom, jak by měl fungovat vztah médií a politika. Ale tyto rady vesměs vyznívají tak, že politik má dělat svou práci a nechat novináře, aby si dělali svou. Chci se ho proto úplně na rovinu zeptat, jak se má politik chovat, když o něm někdo systematicky tvrdí úplné lži. Mám se jako politik mile usmívat a tvářit, že je to v pořádku? Podle mne by to byl hloupý projev servility politika snažícího si naklonit média.
To není debata o nezávislosti médií, to je debata o kvalitě jejich práce, a to je podle mne věc stejně veřejná jako politika.
Jiří Paroubek, předseda vlády
Související