Cesta k titulu byla prý na některých ze soukromých vysokých škol výrazně lehčí než na školách státních. Uvedla to v sobotu Česká televize.

Zveřejnila i část telefonického odposlechu, v němž někdejší prorektor brněnské Vysoké školy Karla Engliše Vladislav Větrovec nabízí pražské advokátce, že jí zařídí akademickou hodnost, titul PhD.

Chtěl za to informace z vyšetřovacího spisu, uvedla ČT. Televize ale současně dodala, že uvedená škola doktorandské studium neměla a Větrovec už prorektorem není.

Podle ČT tehdy Větrovec hovořil o tom, že má jako prorektor kontakt na někoho, kdo bude advokátku zkoušet. Advokátka Lenka Hnilicová se hájí tím, že šlo o legraci. Jde o rok 2004, kdy policie vyšetřovala Větrovce kvůli podezření, že opsal právnické texty, které pak vydával za své.

Podle ministerstva školství bylo u soukromých vysokých škol studium někdy neprůhledné a těžko kontrolovatelné.

"Takovéto případy se v minulosti objevovaly, právě proto byla pozice akreditační komise, která o těchto věcech rozhoduje a posuzuje je, posílena," řekla televizi mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Většina škol podle ministerstva odhalené nedostatky napravila. U školy Karla Engliše zatím úřad žádné vážné chyby nezjistil.

Školu ale podle ČT vlastní firma podnikatele Jana Harangozza. Ten byl nedávno obviněn za podíl na uplácení bývalého sekčního šéfa Národního bezpečnostního úřadu Vladimíra Šiši.

Větrovcovo jméno se v uplynulých týdnech skloňovalo hlavně v souvislosti se skupinou lidí kolem ústeckého soudce Jiřího Berky.

Skupinu policie viní ze zmanipulování konkurzů několika společností včetně Union banky. Podle policie byl hlavním aktérem kauzy právě vysokoškolský pedagog a podnikatel Větrovec, který údajně pro krytí nezákonných transakcí vytvořil síť spřízněných lidí ve státní správě.