Česká měna zažila rekordní týden. Ve středu koruna pokořila ani ne týden starý rekord, když se obchodovala za 28,105 Kč za euro. Téhož dne dokázala koruna zdolat i rekord vůči dolaru, v jednu chvíli se obchodovala na 21,78 Kč za dolar.
Vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel v reakci na rekordní úrovně koruny upozornil na to, že česká měna je nadhodnocená o tři až čtyři procenta. Tuzemská ekonomika se ale podle něj zatím dokáže se silnou korunou vyrovnat, i když pružnost není nekonečná.
Včera koruna postupně ustupovala ze středečních rekordních pozic, a vůči euru se obchodovala za 28,375 Kč za euro. Proti dolaru oslabila na 22,221 Kč za dolar.
Podle informací serveru Patria Online procházely podobným vývojem i ostatní měny v regionu. Příčinou byla středeční pozitivní korekce dolaru, který se dostal vůči euru až k hranici 1,27 USD/EUR. Růst dolaru podpořila jednak data o americké inflaci, která byla mírně lepší než odhady, a také prohlášení francouzského ministra financí proti silnému euru. Před ním varoval i německý ministr hospodářství. Kurs dolaru bude v dalším období ovlivněn tím, zda Fed zvýší svou klíčovou úrokovou sazbu po sedmnácté v řadě. To samozřejmě zvýší úrokový diferenciál vůči sazbám v eurozóně, a dolar tak bude atraktivnější. Na straně druhé upozorňuje Jan Korb, obchodník z burzovní společnosti Fio, že v případě dalšího růstu úrokových sazeb v USA bude spolu se snižujícím se tempem růstu zisků společností klesat atraktivita akcií.
Případné další oslabování koruny v příštích dnech neočekává Michal Mišun, ekonom společnosti A&CE Global Finance: "Trend posilování koruny je velmi silný a vidím zde pouze jeden potenciálně možný důvod pro jeho změnu: změna sentimentu k "emerging markets". Akciový index MSCI Emerging Markets se propadl za posledních sedm dní o 10 procent, což značí velmi silnou výprodejní vlnu. Negativní sentiment se může snadno přenést z akciového trhu na forexový a krátkodobá změna v trendu může vyústit i v trend nový - viz posílení koruny vůči euru v období červen 2001 až červen 2002 o čtrnáct procent na 29,30 koruny za euro a následné osmnáctiměsíční oslabování až na 33,40."
Podle Michala Mišuna je také s podivem, že i přes sílící korunu roste česká exportně orientovaná ekonomika. Jak ale říká: "Vzhledem k růstu cen energií a komodit je však jen otázkou času, kdy se růst inflace projeví i u nás. Bohužel díky rychlejšímu růstu HDP oproti průměru eurozóny bude inflace u nás patrně vyšší a ČNB kvůli plnění maastrichtských kritérií pro přijetí eura bude muset zakročit a zvýšit úrokové sazby. Růst úrokových sazeb se samozřejmě negativně promítne do ekonomického růstu."
Pražská burza se včera opět propadla. Nejvíce šly dolů akcie firmy Orco, které klesly o 3,2 procenta na 2609 Kč za akcii. V záporných číslech ale skončily všechny tituly elitního trhu SPAD.
"Na burze panuje velmi nervózní nálada, která se projevuje zvýšenou likviditou a hlavně velmi vysokou volatilitou," uvedl k tomu Dušan Jalový, obchodník z HVB Bank Czech Republic.
Zpracováno na základě exkluzívního průzkumu společnosti B.I.G. Prague

Odhady expertů