Na světových burzách vládne v poslední době silně negativní nálada. Burza v USA například dosáhla v květnu nejhoršího výsledku za poslední dva roky. Mezi příčiny lze zařadit stabilně vysokou cenu ropy, prudký růst cen komodit, ale i hrozbu růstu inflace a vzrůstu úrokových sazeb.
Podle Patrika Müllera, analytika společnosti Böhm & partner, velká část investorů v posledních dnech pouze bezradně přihlíží vývoji na vyspělých kapitálových trzích a snaží se odhadnout, kam se v nejbližších dnech burzy vydají.
Jak Müller říká: "Z mého pohledu akciové trhy svým vývojem do 10. května, kdy se konalo zasedání měnového výboru americké centrální banky, přestřelily a nyní pouze korigují tento nadměrný růst vyvolaný vidinou ukončení cyklu zvyšování úrokových sazeb v USA. Tržní index Standard & Poor's 500, který v květnu již ztratil téměř čtyři procenta, směřuje ke svému nejhoršímu měsíčnímu vývoji od prosince roku 2002."
Na straně druhé je podle Müllera třeba připomenout, že uvedený růst byl ve velké míře podporován korporátními zisky. Poměrový ukazatel P/E zmíněného indexu S&P 500 dosáhl díky vytvořeným ziskům firem z jeho báze za posledních dvanáct měsíců hodnoty 17, tedy nejnižší od roku 1996.
Současný tržní pokles v případě USA tedy není podle mínění řady investorů opodstatněn právě s ohledem na ziskové perspektivy firem.
Do konce června, kdy bude v USA měnový výbor opět rozhodovat o dalším osudu úrokových sazeb, budou podle Müllera přední akciové burzy hledat směr a typickým jevem bude rozkolísanost vyvolaná náladou odvislou od nově zveřejněných makroekonomických dat.
Negativní nálada na světových burzách zasáhla i středoevropský region, kde je navíc umocněna i vyšší volatilitou místních trhů. Podle Jana Procházky, analytika společnosti Cyrrus, do Prahy navíc v tento nevhodný moment vstoupila nervózní atmosféra předvolebního klání.
Jak Procházka říká: "Téměř všichni investoři se obávají nejasného výsledku voleb, možné slabé vlády, která nebude schopna ani ochotna provést nutné reformy - penzijní, zdravotnictví a silnější formu úpravy veřejných financí. Strach zahraničí vyplývá i z možného vyššího vlivu komunistické strany na povolebním uspořádání naší země."
Přesto pražská burza včera společně s ostatními se rozvíjejícími trhy poněkud korigovala ztráty z minulých dní. Příčinou bylo podle serveru Patria pozitivněji laděné obchodování v USA.
Nejlépe si vedly akcie společnosti ČEZ, které stouply o více než tři a půl procenta na hodnotu 716 Kč. Podle Patrie se investoři nechali inspirovat především avizovanou expanzí ČEZ na maďarský trh. Co se týká spekulací o osudu společnosti ČEZ po volbách, Jan Procházka se domnívá, že i při případném vítězství středopravé koalice nedojde k privatizaci společnosti dříve než za dva roky. Proto je podle něj nynější nervozita spíše zapříčiněna stále pomalým oživením na trhu emisních povolenek.
Zpracováno na základě exkluzívního průzkumu společnosti B.I.G. Prague


Odhady expertů