Investoři, kteří se rozhodli držet české akcie, přicházejí o milióny korun. Kdo si například 11. května koupil energetický ČEZ a rozhodl se, že si jeho akcie nechá, mohl ztratit přes 150 korun na jeden cenný papír. Pokud jich nakoupil třeba deset tisíc, přišel o 1,5 miliónu. Ostatní tituly, které se na pražské burze obchodují, na tom nejsou o moc lépe.
Zentiva za stejnou dobu ztratila 174 korun na akcii, Unipetrol 67 korun (to je téměř čtvrtina z jeho původní ceny) a Komerční banka 586 korun.

Propad? Stejně jako loni
Propadem hlavního burzovního indexu končila i včerejší obchodovací seance. V jednu chvíli byla dokonce prolomena hranice 1300 bodů. Index nakonec uzavíral o pouhých 0,8 bodu nad touto hodnotou, to je o tři procenta níže než v úterý. Pražská burza se tak dostala na nejhorší hodnoty za tři čtvrtě roku.
Ztratily všechny tituly. V červených číslech se potácejí už od poloviny května.
Podle Luboše Vystavěla z ING pokračuje především u investičních fondů vybírání zisků. Odliv peněžních prostředků totiž zasáhl jak většinu trhů v regionu, tak všechny takzvané rozvíjející se trhy.
"Fondy stahují své investice a budou vyčkávat, jak se situace vyvine," uvedl Vystavěl. K výraznějšímu poklesu pražské burzy podle něj přispěla i nejistota po volbách.
Někteří odborníci však celou situaci nevidí nijak dramaticky. "Jde o běžný sezónní propad," řekl HN například Bohumil Pavlica z BH Securities. "Akcie na jaře vždycky zažívají dvou- nebo třítýdenní korekci. Není tedy důvod k nějaké přehnané panice," dodal.
Statistiky dávají Pavlicovi za pravdu. V dubnu a květnu loňského roku spadla burza o 10,8 procenta. Pak se začala šplhat k rekordním ziskům a za celý rok si polepšila o 40 procent. Třináctiprocentní pokles zaznamenala burza ve stejném období i v roce 2004. Letos ztratil český trh od svých maxim na začátku května 15 procent. Klesající trend by se tak mohl začít zpomalovat. Nahrává tomu i fakt, že objemy obchodů se v poslední době snižují. Včera se sice zobchodovaly akcie za čtyři miliardy, oproti deseti miliardám z předminulého týdne je to však výrazný pokles.

Čekání na kupce
"Trh teď čeká pouze na to, až se objeví nějaký silný kupec, který nakoupí třeba milión kusů akcií ČEZ, pak investoři získají opět náladu začít nakupovat," vysvětlil Pavlica.
To se však včera zatím nestalo. Energetický titul se naopak dostal pod výrazný prodejní tlak a oslabil o 4,5 procenta na 653,5 koruny.
Více než 3,5 procenta ztratily i Orco, farmaceutická Zentiva a rakouská Erste Bank, kterou podle Vladimíra Vávry z Patria Finance mohl stáhnout i téměř 4,5procentní pokles maďarské banky OTP.
Prodejcům dlouho vzdoroval Český Telecom. Ten si nakonec odepsal 1,31 procenta na 460,4 koruny za kus. Nejmenší pokles zaznamenala mediální CME, která přišla o 0,16 procenta na 1285 korun.
Ani horentní sumy, které je možno na českých akciích prodělat, však nemusí investorům způsobovat noční můry. Poklesy jsou totiž podobné jako před rokem. Jenom ceny akcií jsou dražší, a tak jsou vyšší i konečné částky. "Až burza svůj trend otočí, investoři své peníze získají zpět," uvedl Pavlica. "Nevidím důvod, proč by třeba ČEZ, který vykazuje skvělé hospodářské výsledky a oznámil, že chce vyrovnat ceny elektřiny se sousedním Německem, nemohl vyrůst až na 1200 nebo 1300 korun," dodal.

Rozvíjející se trhy na dně
Propady z posledních dní se netýkají pouze pražské burzy, ale všech rozvíjejících se trhů.
Morgan Stanley Capital International Emerging Markets Index (MSCI), který sleduje akcie pětadvaceti rozvíjejících se zemí, spadl od začátku května o 16 procent a ocitl se tak nejníže od 18. ledna.
Hlavní příčinu tohoto stavu spatřuje většina analytiků v obavách investorů z možného navyšování úrokové sazby americké centrální banky. Ztrátu zaznamenaly například ruský RTS, který spadl o 2,62 procenta, maďarský index BUX, který oslabil o 2,34 procenta, i polská burza, která ztratila dvě desetiny.
Další příčinou propadu emerging markets je i fakt, že komodity ustupují ze svých rekordních hodnot, což vede k poklesu "komoditních" akcií. Ruské společnosti Gazprom a Lukoil například v důsledku snížení ceny ropy stáhly včera moskevskou burzu. Největší propad za poslední čtyři roky zažily včera také čínské akcie. Zde byla příčinou i obava z toho, zda konec zákazu prodeje nových akcií nepodlomí poptávku po již existujících titulech.

Vývoj českého PX a indexu emerging markets MSCI


060608_25.gif