Jaroslav Novák, který podal trestní oznámení na premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka, rozhodně odmítá, že by to udělal na politickou objednávku. Podal prý ho už letos v březnu kvůli podezření z úvěrového podvodu v souvislosti s bankovní půjčkou firmě VAE. Udat Topolánka a všechny podílníky firmy VAE se prý rozhodl poté, co mu lídr ODS neodpověděl na dopis, ve kterém mu položil deset otázek týkajících se úvěru, který firma dostala od První městské banky, řekl.


Na řadě jsou Kalousek a Tlustý
V prohlášení k Topolánkově kauze, uvádí, že podal trestní oznámení i na expremiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) kvůli zásahu proti CzechTeku a na šéfa Strany zelených Martina Bursíka pro podezření z podvodu při restitučním řízení. Trestní oznámení prý připravuje na bývalého lidoveckého předsedu Miroslava Kalouska kvůli převodu peněz mezi firmou IDOS a jeho rodinou. Pozornost prý věnuje i nynějšímu ministru financí Vlastimilu Tlustému (ODS).


Udává Topolánka, volí ODS
V dopise, jehož text poskytl ČTK, Topolánkovi píše, že nechápe, jak si mohl ponechat 2,5 milionu korun, které získal prodejem svého podílu ve firmě VAE, přestože mu zjevně nepatřily. "Je přece ctí každého konzervativce vracet dluhy. A ne žít vědomě na úkor věřitele," napsal Novák v dopise Topolánkovi.
Šéfa ODS Novák upozornil, že mu může stejné otázky položit kdokoliv, protože je případ VAE dostatečně znám z médií. "Pokud tato fakta nezveřejníte ve správných souvislostech, potom tuto příležitost přenecháte vašim politickým oponentům a stín padne na celou ODS," varoval Topolánka Novák, který v té době podle svého tvrzení pracoval jako redaktor týdeníku MF Plus a již dříve v médiích uvedl, že je voličem ODS.


Policie začala firmu VAE prověřovat minulý týden na základě dvou udání. Obě se ptají, zda se Topolánek dopustil úvěrového podvodu. Topolánek jakékoli nezákonné jednání popírá. Jeho politický oponent, šéf ČSSD Paroubek, je naopak přesvědčen, že se podvodu dopustil a vyzývá ho k rezignaci.

Související