"Endometrióza patří k nejčastějším gynekologickým onemocněním. Bohužel stále neznáme příčinu jejího vzniku, a proto neexistuje prevence," tvrdí doc. MUDr. David Cibula, CSc., vedoucí endokrinologické ambulance 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Můžeme tedy pouze apelovat na ženy a ambulantní gynekology, aby nepodceňovali klinické potíže pacientek, především pak bolestivou menstruaci a bolesti v podbřišku. Právě ty totiž signalizují onemocnění v 50 až 90 procentech," dodává.


endom_LW.jpgEndometrióza je považována za jednu z civilizačních nemocí současnosti. Z velké míry se na ní podílí současný způsob života ve vyspělých zemích. Organismus ženy je vystaven vlivu estrogenů v mnohem větší míře než v dřívějších dobách. Snižuje se věk nástupu menstruace a zvyšuje věk menopauzy, je menší počet porodů a kratší doba kojení, které působí jako ochrana před vznikem a rozvojem estrogeny podmíněných chorob.


Nejčastější příznaky endometiózy jsou: bolestivá menstruace, pánevní bolest - vyskytující se cyklicky v závislosti na menstruačním cyklu, bolestivý pohlavní styk - při postižení vazů mezi kostrčí a dělohou nebo při zakloněné děloze, neplodnost. Další projevy jednotlivých forem endometriózy závisí na její lokalizaci. Při postižení močového měchýře se může objevovat krev v moči v době menstruace, při postižení stěny střeva může dojít k částečné či úplné neprůchodnosti střev nebo se může objevit krev ve stolici v době menstruace.


endo_LW.jpgNejčastěji jsou endometriózou postiženy děloha, vejcovod, vaječník a prostor za děložním hrdlem. Není jednotný léčebný postup, který by platil pro každý typ endometriózy. Léčba je vždy naprosto individuální. Důležitým hlediskem jsou subjektivní potíže pacientky. Jiná je léčba u žen, které mají bolesti při styku nebo dlouhodobou pánevní bolest, jiná u žen neplodných. Lze využít účinnou hormonální blokádu vaječníků, chirurgické odstranění ložisek endometriózy, v případě neplodnosti pak metody asistované reprodukce.


Téměř čtyři tisíce žen s diagnózou endometriózy vyšetřili ambulantně lékaři v Centru pro diagnostiku a léčbu endometriózy při Gynekologické-porodnické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze během tří let jeho existence. Tři sta pacientek podstoupilo operaci. Úspěšnost léčby - a to jak hormonální, tak i chirurgické - přesáhla devadesát procent. Pražské pracoviště je jedno ze tří specializovaných center v republice. Zbylá dvě jsou v Brně a Ostravě.