Petr Svoboda postoupil na halovém mistrovství Evropy do semifinále na 60 metrů překážek. První český atlet, který se představil v Birmighamu v akci, v závodu časem 7,73 sekundy obsadil ve svém rozběhu druhé místo a zajistil si přímý postup. Celkově dosáhl Svoboda sedmého nejlepšího výkonu.

Pro přímý postup si doběhl po Svobodovi i Jiří Vojtík v závodu na 400 metrů, když ve svém rozběhu nestačil jen na Brita Roberta Tobina. S časem 47,45 sekundy skončil celkově dvanáctý.

Kvalifikace naopak nevyšla tyčkaři Adamu Ptáčkovi. Český rekordman skočil na první pokus 555 centimetrů, ale na laťce vyšší o deset centimetrů již neuspěl a skončil na prvním nepostupovém devátém místě.
Ptáček vypadl i díky německému skokanovi Björnovi Ottovi. Kdyby se nerozběhl ke svému úspěšnému pokusu na 570 cm, Ptáček by postoupil do finále. Otto už měl postup zajištěný skokem přes 555 cm na první pokus a spolu s ním by prošlo do boje o medaile dvanáct atletů. Svým počinem ale čtyři z nich poslal domů.
"My jsme mu to říkali, ale on si prostě šel skočit. Je to smůla," uvedl s pokrčením ramen český rekordman Ptáček, jenž rovněž překonal 555 cm napoprvé, ale další výška už byla nad jeho síly. "Je to od něj nekolegiální. V minulosti se vždycky tyčkaři a výškaři dohodli," přidal svou kritiku tyčkařův kouč Boleslav Patera. "Nevidím do aktuálního pořadí. Trenér řekl, abych skočil, tak jsem skočil," bránil se v rozhovoru s českými novináři Otto, jenž vévodí výkonem 590 cm letošním světovým tabulkám.

V kvalifikaci dálkařek uspěla Denisa Ščerbová, které účast ve finále zajistil pokus z první série dlouhý 653 centimetrů. Juniorská mistryně světa z roku 2004 obsadila sedmé místo a postoupila jako předposlední do nedělního závodu o medaile. Vypsaný limit 660 cm skočily jen čtyři závodnice.
"To bylo hrozné, jako čekání na smrt," řekla dvacetiletá talentovaná atletka novinářům. "Po tom prvním skoku už jsem se jen modlila, nevěděla jsem, co mám dělat. Počítala jsem, kdo ještě skáče, jestli to bude stačit. Nakonec jsem si strašně oddychla," líčila dálkařka, která na vrcholné soutěži mezi seniory bude ve finále poprvé.
Podobně se prý ještě nikdy nenervovala. "Bylo to něco hrozného," uvedla. Upozornila, že před dvěma lety stačilo na postup 641 centimetrů. "Dneska holky skákaly daleko a hodně vyrovnaně," glosovala skutečnost, že kolem osmého postupového místa se tísnilo ve dvou centimetrech pět dálkařek. Stačilo by, aby skočila o dva centimetry méně a nepostoupila.

V čele soutěže pětibojařek se hned po první disciplíně usadila největší favoritka Carolina Klüftová ze Švédska, která vyhrála běh na 60 metrů překážek. Za olympijskou vítězkou a mistryní světa jsou zatím Britky Jessica Ennisová a Kelly Sothertonová.

Pětiboj žen - po třetí disciplíně: 1. Sothertonová (Brit.) 2989 bodů (60 m př.: 8,23 - výška: 188 - koule: 14,57), 2. Klüftová (Švéd.) 2987 (8,20 - 188 - 14,43), 3. Dobryňská (Ukr.) 2972 (8,49 - 188 - 15,76).