sudoku 
Mistrům stačí chvilka soustředění; pro laiky je sudoku skutečný hlavolam.
Snímek: Archiv

Navzdory japonsky znějícímu jménu jej tehdy ještě však pod názvem "latinský čtverec" vynalezl švýcarský matematik, fyzik a astronom Leonard Euler. Skutečný rozmach a celosvětovou oblibu získala tato internacionální hra, při níž nepotřebujete encyklopedické ani jazykové znalosti, ale pouze logické myšlení, ovšem teprve na sklonku minulého století.

Konec křížovek?
Na pražské mistrovství světa, které bude hostit pražský Top Hotel, přijedou reprezentanti 31 zemí. Nebudou chybět zástupci hádankářských velmocí, jako jsou Spojené státy, Japonsko a Německo. Poprvé se zúčastní reprezentanti Číny. "Ti nejlepší dokážou vyluštit nejtěžší formáty za několik minut," říká Vítězslav Koudelka, předseda Světové hádankářské federace a ředitel Mistrovství světa v luštění sudoku 2007. Ohromnou oblibu napříč všemi společenskými vrstvami si získalo sudoku i u nás. "Sudoku se pravidelně věnuje více než pětina Čechů a v řadě medií už tato hra vytěsnila klasické křížovky," tvrdí Koudelka.
Českou republiku bude reprezentovat mistryně republiky, dvaatřicetiletá ekonomka Jana Tylová z Mostu, která je zároveň i držitelkou titulu mistryně světa v luštění sudoku bez rozdílu pohlaví z roku 2006, které se konalo v italské Luce. Ta říká, že nejlehčí rébusy se dají vyřešit za tři až pět minut, střední do desíti a nejtěžší trvají čtvrt hodiny až dvacet minut. Reprezentovat nás bude i patnáctiletý Jakub Ondroušek, který na mistrovství republiky po čtyřech hodinách zvítězil v základní části. Jedno zaváhání ve finále ho stálo titul a skončil na třetím místě za šestadvacetiletým Pavlem Pellarem. Trojici doplní ještě další tři finalisté z brněnského mistrovství Vendula Šíchová, Robert Babilon a Petr Nepovím.

Devět čísel stačí
Princip hry sudoku je zdánlivě jednoduchý. Stačí doplnit v předtištěném čtverci s políčky chybějící čísla od jedničky do devítky tak, aby platilo, že v každé řadě, v každém sloupci a v každém z devíti čtverců byla použita všechna čísla od jedné do devíti. Čísla se nesmí v žádném sloupci, řadě nebo v malém čtverci opakovat. Náročnost roste s počtem předem nevyplněných políček.
V nynější podobě spatřilo sudoku světlo světa v roce 1979, kdy princip použil Američan Howard Garns ve hře Number Place. Název sudoku (súdži wa dokušin ni kagiru) pochází z Japonska, kam hru dovezlo v roce 1984 nakladatelství Nikoli. O skutečně světové rozšíření se zasloužil Novozélanďan Wayne Gould, který vymyslel speciální počítačový program generující hlavolamy. Zároveň přesvědčil řadu světových deníků, aby sudoku pravidelně zveřejňovaly na svých stránkách. Dnes se hraje už i on-line na internetu, mobilech a palmtopech. Sudoku okouzlilo lidi na celém světě a stalo se nejoblíbenějším a nejrozšířenějším hlavolamem současnosti.

Libor Ševčík
libor.sevcik@economia.cz

Informace
Mistrovství světa v sudoku 2007

28. března - 1. dubna
Top Hotel, Praha 4
Na oficiálních internetových stránkách pražského mistrovství světa budou zájemci moci sledovat přímý přenos celé soutěže.
www.sudoku07.com
internetové stránky Mezinárodní hádankářské federace (World Puzzle Federation): www.worldpuzzle.org