Přes svoji zhoubnou povahu většina kožních nádorů není smrtelná, pokud je zachycena a léčena včas. Smutnou výjimku ale tvoří maligní melanom. Podle profesora doktora Karla Pizingera z plzeňské fakultní nemocnice je právě tento karcinom nejzhoubnějším typem kožních nádorů. "Navíc je melanom nevyzpytatelný, pacient může s touto diagnózou zemřít během několika měsíců nebo přežívat několik let," dodává Pizinger.

Melanom_LW.jpgNejvětší nebezpečí melanomu spočívá v tom, že se jeho buňky šíří a v těle potom vznikají zhoubné metastázy ve formě plicních, mozkových nebo jiných nádorů. Úmrtnost na melanom je vysoká.

Navíc i moderní člověk se všemi poznatky o medicíně a lidské zdraví je stále nezodpovědný a ignoruje poučku, že bezpečné opalování neexistuje. Jak ale dodávají lékaři, existuje alespoň "bezpečnější" opalování, a to s použitím krémů s vysokými ochrannými faktory.

Smutná statistika a ještě smutnější realita

Na rakovinu kůže ročně v České republice zemře asi 400 lidí. Zjištěných onemocnění melanomem je ročně asi sto, přitom ve skutečnosti je nezjištěných onemocnění mnohonásobně více.

Americké studie prokázaly, že při stejném vystavení slunečním paprskům a UV záření jsou muži k onemocnění rakovinou kůže náchylnější než ženy. Také na kožní rakovinu častěji umírají.

Řeč statistik je jasná a strohá, vysvětlení čísel ale můžeme hledat spíš v hlavách pacientů. Na otázku, proč nepřišli dřív, často nemocní odpovídají, že se báli anebo neměli čas. Paradoxní odpověď "měl jsem strach, že mám rakovinu, a tak jsem nepřišel" slyší lékaři až příliš často. Navíc je také běžným jevem, že pacienti návštěvu ordinace odkládají.

Svůj podíl na tom mají i sami lékaři. Kolikrát už vás doktor vyzval, abyste se svlékla, a pak vám prohlédl všechna znaménka? Řešení je proto jasné: člověk musí být zodpovědný sám za sebe, kontrolovat si svá znaménka a v případě, že se některé z nich podezřele mění, vyhledat specialistu. Jeho návštěva vám totiž může zachránit život.