HN20070626_1.jpgPraha je a chce zůstat moderním dynamickým městem. "Nebojíme se novinek, naopak je vítáme a podporujeme. Cíle, které jsme si stanovili v naší strategii Cesta k e-Praze, jsou ty, jaké má i Evropská unie. Řešíme v ní otázky e-governmentu a další témata spojovaná s vysokorychlostním internetem. Jsme přesvědčeni, že i ve městech s nabídkou služeb soukromých operátorů mají samosprávy budovat metropolitní sítě - optické i bezdrátové. Pochopitelně sledujeme i nové trendy, a rozhodli jsme se reagovat na výzvy v oblasti inovativních mobilních služeb. Proto městská síť Wi-Fi," říká první náměstek primátora hlavního města Prahy Rudolf Blažek.

* Není vybudovat městskou síť Wi-Fi příliš odvážné rozhodnutí? Děje se něco podobného i jinde ve světě?

Naše rozhodnutí je možná ambiciózní, ale určitě nijak výjimečné. O městské bezdrátové síti diskutujeme už déle než dva roky v souvislosti s rostoucím počtem uživatelů vybavených notebooky, PDA či chytrými telefony. Inspirací ze světa je pro nás celá řada měst, jako Brusel, Paříž, Liverpool, Londýn, Turín, Bologna, Oulu, Jeruzalém, Tallinn, Moskva, San Francisco, Filadelfie, Los Angeles a další. Modelů spolupráce privátního a veřejného sektoru při budování a provozování takových sítí je celá řada.

* Můžete charakterizovat současný projekt, který vyvolal tolik diskusí v odborných kruzích?

V rámci projektu Bezdrátová Praha vznikne telekomunikační síť pokrývající zatím zhruba třetinu území města. Prostřednictvím páteřního připojení dovedeme vysokorychlostní internet do 171 distribučních bodů bezdrátové sítě umístěných na objektech města - tedy do škol a úřadů. Odtud se signál bude šířit bezdrátově do dalších koncových bodů. Celkem bude do poloviny roku 2008 instalováno 580 bodů bezdrátové sítě, založené na technologii Wi-Fi Mesh. Síť se zaměřuje na pokrytí veřejných prostranství a na rozvoj mobilních služeb ve vybraných zónách. Samozřejmě uvažujeme o tom, že ve spolupráci s městskými částmi síť postupně rozšíříme na celé území města.

* Jak vnímáte nedávné rozhodnutí Evropské komise a jakým způsobem ovlivní realizaci projektu?

Praha stanovisko vydané Komisí vítá, je v souladu s naším očekáváním. Po projednání připomínek jsme projekt rozdělili na dvě fáze. Zavázali jsme se, že budeme zatím realizovat pouze fázi 1, tedy "nekomerční internet" pro veřejnost, a budeme rozvíjet další služby pro vnitřní potřeby města. Případná realizace fáze 2, tj. otevření bezdrátové sítě pro zpoplatněné veřejné služby privátních subjektů včetně plnohodnotného připojení na internet, je podmíněna získáním souhlasu Evropské komise. Věřím, že pro úvahy o rozvoji dalších služeb nalezneme společnou řeč i s telekomunikačními operátory.

* Ovlivní rozhodnutí Komise o pražském projektu další města u nás i v zahraničí?

Vyjádření Komise je nepochybně významné pro další města zemí EU, která realizují podobné sítě. Potvrdilo se, že města mají nárok budovat z vlastních prostředků telekomunikační infrastrukturu pro vnitřní potřebu i pro komunikaci s občany, aniž by tím porušila pravidla EU v oblasti hospodářské soutěže. To některé subjekty zpochybňovaly. Dále jsme si ověřili, jak velký význam má spolupráce měst a sdílení zkušeností. Šetření Komise k případu Prahy očekávaly s napětím desítky evropských měst, neboť je to první případ, kdy Komise rozhodovala o městské bezdrátové síti. Určitě budeme se všemi zájemci v pracovním kontaktu i nadále.

(zkh)