Nejlepší česká tenistka Nicole Vaidišová dnes ve čtvrtém kole Wimbledonu vyřadila obhájkyni titulu Francouzku Amélii Mauresmovou a po výhře 7:6, 4:6 a 6:1 si poprvé v kariéře na londýnské trávě zahraje čtvrtfinále. V něm se utká s Anou Ivanovičovou ze Srbska, která zdolala Rusku Petrovovou.

Mauresmová tak i na třetím letošním grandslamovém turnaji skončila na raketě české tenistky, v Melbourne a Paříži ji vyřadila Lucie Šafářová. Vaidišová francouzskou hvězdu porazila potřetí za sebou, loni nad ní vyhrála v osmifinále Roland Garros a na podzimním halovém turnaji v Moskvě. Aktuálně desátá hráčka světa letos na všech grandslamech postoupila minimálně mezi nejlepší osmičku, na Australian Open byla dokonce v semifinále.

Hned ve třetí hře Vaidišová získala podání soupeřky, ale pak Francouzka vyhrála tři gamy za sebou a dostala se do vedení 4:2. Potom vyhnal aktérky z kurtu na pár minut déšť, po němž si obě tenistky znovu prohrály servis a Mauresmová za stavu 5:3 podávala na vítězství v setu. Osmnáctiletá Češka kritickou situaci zvládla a vynutila si zkrácenou hru. V ní za stavu 3:6 čelila třem setbolům, ale získala pět míčků za sebou a celou sadu.

Ve druhém setu měla česká fedcupová reprezentantka šanci dostat se do vedení 3:1, ale brejkbol nevyužila a vzápětí ztratila vlastní servis. Mauresmová tentokrát výhodu brejku udržela a sadu, kterou dvakrát přerušily další přeháňky, získala ve svůj prospěch.

Vstup do rozhodujícího setu vyšel lépe Vaidišové, která se díky nátlakové hře od základní čáry dostala do vedení 3:0. Francouzská tenistka měla sice účinnější první servis, z něhož zaznamenala třináct es, ale trápila se s druhým podáním. Jen zřídka zvládla game bez dvojchyby, celkem jich nasbírala patnáct.

Dvě za sebou přidala v šesté hře, i když ve druhém případě druhý servis podle opakovaného záznamu spadl na čáru. Francouzka však verdikt nereklamovala a Vaidišová díky tomu měla další brejkbol. Zužitkovala ho ve vedení 5:1 a v následující hře při vlastním podání potvrdila postup. Za dvě hodiny a dvacet minut proměnila hned první mečbol ve chvíli, kdy se nad hlavami diváků na Centrálním dvorci znovu začaly objevovat deštníky. Pořadatelé vzápětí dění na ostatních kurtech přerušili.

Muži:
Dvouhra - 4. kolo:
Ferrero (20-Šp.) - Tipsarevič (Srb.) 7:5, 6:3, 7:6 (7:5).

Ženy:
Vaidišová (14-ČR) - Mauresmová (4-Fr.) 7:6 (8:6), 4:6, 6:1, Kuzněcovová (5-Rus.) - Paszeková (Rak.) 6:3, 6:2,
Ivanovičová (6-Srb.) - Petrovová (11-Rus.) 6:1, 2:6, 6:4, Jankovičová (3-Srb.) - Bartoliová (Fra.) 6:3, 5:7, 3:6.

Čtyřhra - 2. kolo:
Mirzaová, Peerová (16-Ind./Izr.) - Szavayová, Uhlířová (Maď./ČR) 6:4, 6:3, Krajiceková, A. Radwaňská (Niz./Pol.) - Hlaváčková, Klöselová (ČR/Něm.) 6:3, 6:3.