V Česku přibývá úřadů, kde si lidé mohou kupovat služby stejně pohodlně jako v obchodech. Platba kartou se stává běžnou i na úřednické půdě. A odborníci na státní správu za to radnice chválí. Nejde jen o pohodlí, moderní technika podle nich snižuje riziko korupce.

Na úřady bez "cashe"


Když si jde obyvatel Prahy 13 pro nový pas, nemusí se úřadu podřizovat v tom, jak si za nové doklady zaplatí. Pokud je zvyklý platit kartou, nemusí si speciálně pro úředníka nachystat bankovky.

"Bezhotovostní platbu u správních poplatků jsme zavedli asi před rokem. Nemám teď v rukou konkrétní čísla, ale můžu říct, že je to u lidí oblíbené," říká starosta Prahy 13 David Vodrážka. Nejdříve prý chtěli na radnici instalovat bankomat, nakonec se ale rozhodli pro přímou cestu. Jak takový nápad vznikne? "Úplně jednoduše, třeba když starosta platí v restauraci kartou. Tam je to samozřejmost, tak proč ne na radnici," říká Vodrážka.

Mezi prvními radnicemi, které umožnily svým "zákazníkům" důstojnou volbu při způsobu platby, byla ta v Praze 6. Platební terminály tam fungují už pět let. "Pamatuji si, že zprvu bylo těžké to udělat tak, aby si banky nestrhávaly z dané částky poplatky. Pokud třeba kolek stojí 500 Kč, tak my nemůžeme mít v účetnictví 499,50. Nakonec nám ale banky vyšly vstříc," vypráví starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Letos placení kartou zavedli třeba v Plzni, Mohelnici či Jablonci nad Nisou. Starostové se shodují, že dnes už by měla být platba kartou samozřejmostí. Třeba v Praze 12 tuto možnost neposkytují, prý čekají, až se za dva roky přestěhují do nové budovy.

Kartou proti korupci


Sbližování občana a úřadů přes technologie může podle odborníků úřady nejen zpříjemnit, ale také zprůhlednit.

"Zavedení plateb kartou na úřadech je zcela správným trendem," říká Dalibor Veřmiřovský ze sdružení Efektivní stát.

Úřady by podle něj mohly být ještě vstřícnější, měly by využívat všechny elektronické kanály, třeba platby přes mobilní telefony. "Využívání moderních technologií snižuje riziko korupce, obecně je velmi důležité, aby ten, kdo o věci rozhoduje, neměl příležitost vybírat od protistrany hotovost," tvrdí Veřmiřovský.

O bezhotovostní placení se zajímalo i ministerstvo vnitra v souvislosti s vybíráním pokut na silnicích. Pilotní projekt ale podle Hany Malé z tiskového odboru ministerstva ztroskotal na nezájmu řidičů a nedostatku financí. Nápadem se ale stačily inspirovat některé radnice. Třeba v České Lípě mají městští policisté k dispozici dva mobilní terminály. "V terénu se moc nevyužívají, jde o menší pokuty, které lidi platí hotově," říká tamní starostka Hana Moudrá.

Veřmiřovský však upozorňuje, že právě na silnicích by karty mohly být účinnou zbraní proti úplatkářství. "Policista by ale mohl na místě přijímat pouze bezhotovostní platby. V rámci boje s korupcí se pokuty na místě nevybírají třeba ve Finsku či v Lotyšsku," dodává.