martina_navratilova_tenis_1.jpgJedna z nejlepších hráček historie Martina Navrátilová považuje boj se sázením a korupcí v tenise za velmi náročný. "Odchodit" zápas je podle české rodačky snadné, a proto se dá ovlivnění výsledku velmi těžko dokázat.
"Tahle myšlenka s ovlivňováním zápasů je docela nová," uvedla Navrátilová v rozhovoru s novináři v Perthu, kam přicestovala na pozvání organizátorů Hopmanova poháru. "Samozřejmě je to velký problém. Je velmi lehké odehrát špatný zápas, ale jen velmi těžko se dá dokázat, že jste to udělali schválně," dodala jednapadesátiletá legenda.

Majitelka 59 grandslamových titulů tvrdí, že za jejích časů ovlivňování utkání kvůli sázkám neexistovalo, v současnosti ho však považuje za klíčový problém tenisu. "Uvidíme, jak se to bude vyvíjet, ale rozhodně musíme zajistit, aby náš sport zůstal čistý. Ať už se jedná o doping nebo o sázení. Tenisté musejí vědět, kde je hranice," dodala pražská rodačka Navrátilová. Rozrůstající se aféru s korupcí v tenise letos odstartoval podezřelý zápas ruské hvězdy Nikolaje Davyděnka s Argentincem Martinem Vassallem Arguellem. Před nedávnem potrestalo vedení mužské organizace ATP za sázení Italy Potita Staraceho a Daniele Braccialiho, kteří tak nebudou moci startovat na blížícím se Australian Open.

Právě pořadatelé prvního grandslamu sezony hodlají zavést přísná pravidla k potírání sázení. Opatření budou zahrnovat speciální telefonní linku, kam mohou lidé hlásit podezřelé sázky, nepovolené užívání laptopu na tribuně bude tvrdě trestáno a přístup k hráčům bude omezen na minimum. Na dodržování pravidel bude dohlížet speciální komise s několika bývalými detektivy.

Související