sablikova_detail192.gifRychlobruslařka Martina Sáblíková se poprvé stala Sportovcem roku České republiky. Dvojnásobná mistryně světa vyhrála anketu Klubu sportovních novinářů za rok 2007 se ziskem 1 268 bodů. Letošní ročník byl nejtěsnější v devětačtyřicetileté historii ankety a ovládly jej ženy. Druhá skončila s odstupem 32 bodů oštěpařka Barbora Špotáková, třetí je další světová šampionka, slalomářka Šárka Záhrobská.

Prvního a třetího sportovce dělilo po hlasování 158 novinářů pouze 41 bodů, mezi druhým a třetím místem je dokonce rozdíl pouze devět bodů.

Nejlepším týmem jsou poprvé v historii fotbalisté České republiky do 20 let, kteří se na trůn dostali díky stříbru na mistrovství světa své věkové kategorie. Od 157 novinářů dostali 406 bodů. Druhá je s 270 body seniorská fotbalová reprezentace, která opět postoupila na mistrovství Evropy. Třetí pozici obsadili fotbalisté Slavie Praha (219 bodů), kteří se poprvé v historii probojovali do Ligy mistrů.

Šebrle přerušil nadvládu žen

Nadvládu žen v anketě narušil čtvrtý desetibojař Roman Šebrle. S pátou pozicí se musela spokojit další mistryně světa a obhájkyně vítězství Kateřina Neumannová. Běžkyně na lyžích vyhrála loni jako první žena po dvaadvaceti letech a navázala na úspěch své předchůdkyně Květy Jeriové. Tentokrát ženy kralovaly anketě hned dva roky po sobě, což se stalo i před třiadvaceti lety, kdy Jeriová na trůnu vystřídala atletku Jarmilu Kratochvílovou. Víckrát za sebou ženy vyhrávaly jen v šedesátých letech v éře gymnastické legendy Věry Čáslavské.

Sáblíková se na trůn posunula z loňské osmé pozice, před rokem navíc opanovala anketu pro nejlepšího Juniora roku. V uplynulém roce vyhrála mistrovství světa na tratích 3 a 5 kilometrů, na evropském šampionátu ji neporazil nikdo na stejných distancích a navíc byla nejlepší také ve víceboji. Tento titul nyní obhajuje v Rusku. V sezoně vytvořila světové rekordy na 5 a 10 kilometrů a vyhrála celkově Světový pohár na dlouhých tratích.

Na prvním místě ankety se v průběhu druhého kola hlasování vystřídaly tři ženy, které nakonec obsadily stupně vítězů. Nejprve dlouho vedla Záhrobská, pak se před ni na chvíli dostala Špotáková, ale nakonec všechny předčila Sáblíková. Na dalších "stupních vítězů" byla situace vyrovnaná celý hlasovací týden. Ještě před několika posledními hlasovacími lístky byla dokonce na druhém místě remíza, nakonec se štěstí přiklonilo ke Špotákové. Loni Záhrobská obsadila 35. pozici. Špotáková se do výsledků ankety dostala stejně jako Sáblíková podruhé v kariéře, minule byla sedmá.

Jednotlivci:

1. Sáblíková (rychlobruslení) 1 268 bodů, 2. Špotáková (atletika) 1 236, 3. Záhrobská (sjezdové lyžování) 1 227, 4. Šebrle (atletika) 1 098, 5. Neumannová (běh na lyžích) 875, 6. Čech 761, 7. Jankulovski (oba fotbal) 566, 8. Baďurová (atletika) 552, 9. Jágr (hokej) 503, 10. Šlesingr (biatlon) 481.