Čtyřiatřicetiletá olympijská vítězka tak v posledním velkém závodu své kariéry získala třetí zlatou medaili. Neumannová vyhrála s téměř půlminutovým náskokem před vítězkou skiatlonu Olgou Zavjalovovou z Ruska, třetí byla Italka Arianna Follisová. "Možná to podle výsledku tak vypadá, ale jednoduché to rozhodně nebylo," řekla po závodu v rozhovoru pro Českou televizi Neumannová. "První kolo jsem jela s minimálním náskokem, to nic neznamenalo," uvedla. Do druhého kola se prý snažila držet tempo. "To ostatní spíš odcházely," podotkla.

Ve chvíli, kdy dostala informaci o náskoku 15 sekund a věděla, že má ještě síly jet, řekla si - to nesmím pustit. "Když mi zahlásili před cílem půl minuty, zdálo se mi to neuvěřitelné," připustila. "Bylo to příjemné, mohla jsem si dovolit jet trochu na jistotu, ve sjezdu jsem si připlužila. V konci jsem byla hodně unavená, ale bylo to tak trochu s úsměvem," řekla. Po jejím stříbru ze skiatlonu a bronzu sprinterské dvojice Dušan Kožíšek, Milan Šperl má Česká republika již třetí cenný kov z MS a je zatím pátá v medailové bilanci.

Údajně kvůli zdravotním problémům do závodu nenastoupily Finky Kaisa Saarinenová a ani Virpi Kuitunenová, jasně vedoucí žena Světového poháru. Ta v Sapporu vybojovala dvě medaile ve sprintech, ale v nedělním skiatlonu se jí nedařilo.

Výborný začátek i konec

Neumannová začala závod skvěle, na první mezičasu na druhém kilometru vedla o sekundu před Norkou Kristinou Steiraovou, třetí byla Polka Justyna Kowalczyková. Pomalu začala Estonka Kristina Šmigunová, až jako šestnáctá rozjela závod Norka Marit Björgenová. Zavjalovová také začala volněji, ale na třetím kilometru už byla v závěsu za Neumannovou a Steiraovou, bronzovou medailistkou ze skiatlonu.

V polovině závodu Neumannová svůj náskok o více než dvě sekundy zvýšila, na nejrychlejší trojici se snažila dotáhnout Italka Follisová. S formou se na šampionátu nepotkala loni famózní Björgenová, kterou navíc postihl ve sjezdu pád. Ze hry už byla v té chvíli s velkou ztrátou i Šmigunová. "Björgenová s Kuitunenovou tady chtěly objet všechny závody, a je vidět, že to není v lidských silách," mínila Neumannová.
Zavjalovová v druhé polovině trati zrychlovala a dva kilometry před cílem se dostala o dvě sekundy před Steiraovou. Neumannová však neponechala nic náhodě, fantastickým zrychlením si vytvořila na posledním mezičasu 1700 metrů před cílem komfortní náskok a v podstatě rozhodla závod.

Vedení o 26 sekund nemohla už žádná ze soupeřek zlikvidovat. V cíli rodačka z Písku prokázala, že závod na deset kilometrů volně je její famózní tratí. Čtyřiatřicetiletá lyžařka ve svém posledním velkém závodu kariéry využila i takřka ideálního počasí a psychické pohody, kterou nalezla po zisku stříbrné medaile ve skiatlonu. Zavjalovovou zdrtila o 26,5 sekundy, Follisovou porazila o 30,2 sekundy a deváté Šmigunové už nadělila skoro celou minutu.

"Ta trať byla dělaná přímo pro mě," připustila lyžařka. Po ránu se přitom trochu děsila poletujících vloček. "Ale napadl pouze milimetr, ten podklad byl tvrdý a rychlý," prohlásila. "Navíc mi úžasně šly lyže, sedlo všechno. Když jsem se rozjížděla před závodem, věřila jsem, že to bude dobré," uvedla. Po nevýrazné zimní sezoně byla šťastná ze skvělého rozloučení s poslední vrcholnou akcí kariéry. "Jsem ráda, že jsem se rozloučila takhle na úrovni, zatím jsem nepředváděla to, co jsem v létě natrénovala," řekla Neumannová. I kdyby se jí do konce sezony už nedařilo, netruchlila by. "Bylo to dobré loučení," dodala spokojeně.