Průvod centrem Prahy připomene v sobotu veřejnosti, že za padesát let od přijetí zákona o umělých potratech v roce 1957 byly při interrupci usmrceny přes tři miliony nenarozených dětí.

V současnosti takto umírá každým dnem 70 dětí, uvedla za pořadatele průvodu viceprezidentka občanského sdružení Hnutí pro život Zdeňka Rybová.

Pochod pro život začne ve 14:00 programem na Staroměstském náměstí. Průvod poté projde uličkami Starého Města až na Václavské náměstí. Pořadatelé očekávají zhruba 2500 účastníků. Hnutí pro život protestuje proti potratům pravidelně. Letošní pochod je už sedmý.rodina_dite_225_LW.jpg

Loni hnutí uspořádalo informační kampaň zaměřenou na mládež s názvem Svoboda volby. V časopisech pro mladé lidi, v reklamách i na billboardech byla reklama: "Žiješ, protože tě rodiče chtěli". Na stránkách www.svobodavolby.cz je kontakt na poradnu pro ženy v tísni. Odborníci jim pomohou uspořádat si život tak, aby nemusely podstoupit potrat a mohly se o své dítě starat.

Podle demografů se počet interrupcí v Česku postupně snižuje. V roce 2004 lékaři předčasně ukončili zhruba jednu pětinu všech těhotenství. Celkem provedli 27.574 interrupcí, což je nejméně od jejich uzákonění v 50. letech. Česko vykazuje vůbec nejnižší potratovost ze všech postkomunistických zemí, ve kterých jsou interrupce dovoleny.

Související