tomas-berdych-192-128.jpgZačátek příliš nenaznačoval, že by se úvodní dvouhra měla o pár minut později stát hladkou záležitostí české jedničky. Vliegen dobře podával a zpočátku držel s Berdychem krok i ve výměnách. První zlom v utkání nastal v páté hře, kdy se domácímu hráči naskytla první možnost vzít si soupeřův servis. Při vlastní výhodě donutil Vliegena zahrát míč jen do sítě a proměnil třetí brejkbol. Berdych se začínal rozehrávat a postupně ovládal dění na dvorci. Za stavu 4:2 sice desátý hráč světa neproměnil čtvrtou brejkovou možnost, ale za další dva gamy si třemi vítěznými míči při Vliegenově podání připravil tři setboly. Zužitkoval ten druhý a úvodní set získal za 31 minut.

Český tenista produkoval téměř bezchybný tenis, na který Belgičan nedokázal najít protizbraň. Hostující hráč se dostával do hry jen tehdy, pokud kvalitně zaservíroval, jinak ho Berdych ve výměnách doslova školil. Za stavu 1:0 v druhém dějství si domácí tenista došel vítěznou smečí pro další brejk, který posléze zdvojnásobil. Až při stavu 4:0 nabídl Berdych 72. tenistovi světového žebříčku první dva brejkboly, jenže hrozbu ztráty bodu brzy zažehnal kvalitním servisem. Druhou sadu ukončil svěřenec Jaroslava Navrátila ještě rychleji než první, k výhře 6:1 spotřeboval jen 26 minut.

Frustrovaný Vliegen se hůře pohyboval a vůbec nepřipomínal hráče, který o víkendu vyhrál slušně obsazený challenger v polské Vratislavi. Zřejmě poslední zbytky naděje na zvrat mu český suverén sebral ve třetím gamu třetího setu. Berdych skvěle vytušil, kam půjde Belgičanova smeč, a výborným bekhendovým prohozem získal další soupeřovo podání. Česká jednička polevila v nasazení až za stavu 4:3, kdy mohl Vliegen srovnat, jenže při brejkbolu si nestihl oběhnout bekhend. Berdych slabší chvilku zažehnal, ale o poslední game nakonec musel ještě bojovat.

Dokonce jednou zachraňoval esem brejkbol a proměnil až šestý mečbol. Vliegena porazil popáté v kariéře, podruhé na okruhu ATP.

Druhý bod získal Štěpánek

Druhý bod domácího týmu dnes v Ostravě získal Radek Štěpánek, který porazil ve třech setech 6:4, 7:6 a 7:6 hostující jedničku Steva Darcise. O svém triumfu mohou Češi rozhodnout už v sobotní čtyřhře. Štěpánek dostál svému slibu o chystaném překvapení a vedle trička v barvách české trikolory, které oblékl už při zářijové baráži se Švýcarskem, vstoupil na ostravský kurt také v županu, symbolizujícím příchod boxera do arény.

stepanek_tenis_192.jpgUž úvodní dva gamy naznačily další průběh zápasu. Zatímco Darcis musel v dlouhé hře, trvající přes pět minut, odvracet brejkbol, Štěpánek svůj premiérový servis vyšperkoval čistou hrou. Podobný scénář nabídl celý první set, české dvojce se ale nepodařilo prolomit soupeřovo podání ani v dlouhé páté hře, kdy nevyužil dokonce čtyři brejkboly.

Štěpánek tak získal Darcisův servis paradoxně ve chvíli, kdy to čekal jen málokdo. Za stavu 3:3 prohrával při Belgičanově podání už 0:40, nenápadně však srovnal na shodu, což soupeře znervóznělo a přimělo k dvěma laciným chybám do sítě. Štěpánek nabídnutým brejkem nepohrdl a aktivní hrou s častým přechodem na síť dotáhl set k triumfu 6:4.

Druhá sada nabídla vyrovnanou partii, v níž si náhradník za zraněnou belgickou jedničku Oliviera Rochuse s českým tenistou v ničem nezadal. Darcis výrazně zlepšil return a záhy se dočkal také prvního brejkbolu. Český hráč se na každý fiftýn pořádně nadřel, mnohokrát musel na síti ze svého rejstříku vytáhnout těžký volej a nakonec mohl být rád, že nervózní set dotáhl do tie-breaku. Rozhodnutí přinesl až devátý bod zkrácené hry.

Štěpánek si hned v úvodu třetí sady vývoj utkání zkomplikoval, když ho příliš nepodržel první servis, Darcis se díky tomu dostal k druhému brejkbolu, který využil přesným prohozem. Devětadvacetiletý Čech se ze ztráty podání brzy oklepal, ve čtvrtém gamu si vypracoval náskok 40:0 a podání si vzal zpět.

Oba tenisté si pak s přehledem drželi servis a vyrovnaný duel dospěl také ve třetím setu až k tie-breakovému vyvrcholení. I v něm nakonec slavily úspěch větší Štěpánkovy zkušenosti; za stavu 5:5 domácí hráč zabojoval, vymanil se z defenzivy a získal jediný minibrejk, který potvrdil vítězným volejem. V prvním vzájemném střetnutí tak Štěpánek Darcisovi nepovolil získat ani set a přiblížil Čechy nadosah čtvrtfinále.