zizka-socha-1-192.jpg"S obavami sledujeme chování našich politických elit, které čím dále častěji podřizují své rozhodování vůli komunistů a tím fakticky připravují půdu pro jejich návrat k moci. Cítíme znechucení nad tím, že komunisté se svými hlasy podílejí na rozhodování o naší budoucnosti. Jsme pobouřeni bolševickou arogancí, která nás nutí vyjádřit se k tomuto stavu, a proto vyhlašujeme nenásilnou výtvarnou akci NECHCI MÍT NA TRIKU DALŠÍ TOTALITU," píše sdružení Dekomunizace na svých webových stránkách.

 

Aktivisté si Žižku na Vítkově vybrali proto, že je největší jezdeckou sochou u nás. "Ano, je to naše aktivita," potvrdil iHNed.cz Libor Kleček ze sdružení Dekomunizace. "Triko jsme na sochu dostali pomocí lana a dvou šikovných horolezců mezi šestou a sedmou hodinou ráno," popsal.

 

"Víme, že jsme tím určitě porušili nějaké vyhlášky, ale nemáme strach nést následky. Šli jsme do toho s tím, že se dočkáme odezvy ze strany policie," dodal Kleček.

 

Cílem sdružení Dekomunizace, jehož členy jsou i Jan Svěrák nebo Ladislav Smoljak, je neustálým připomínáním zločinů této ideologie veřejnosti zbavit komunistickou stranu a její členy podílu na moci v Česku.

 

KSČM podle něj kráčí ve stopách předlistopadové KSČ a nikdy se od jejích skutků nedistancovala. "Současní komunisté se naopak k jejímu odkazu na svých akcích zcela nepokrytě hlásí," tvrdí zakladatelé sdružení.

 

Čtěte také:
Zákaz propagace komunismu a nacismu senátem neprošel

 

Nošením trika v minulosti podpořili kampaň proti komunismu například Václav Havel, Svatopluk Karásek, Naděžda Kavalírová, Jan Svěrák, David Černý, Jiřina Šiklová, Jaromír Štětina, Jiří Gruša, Jiří Dědeček, Václav Marhoul, Alice Nellis či Jan Potměšil.