vojak_bagdad__192x128_.jpgAmerický Senát ve čtvrtek schválil 165 miliard dolarů (2,6 bilionu Kč) na financování válek v Iráku a Afghánistánu. Návrh zákona však ještě musí schválit Sněmovna reprezentantů.

 

Právní norma prošla horní komorou Kongresu poměrem 70:26 hlasům. Senátoři zároveň zablokovali návrh demokratických kongresmanů, kteří chtěli prosadit časový rozvrh na stažení amerických vojáků z Iráku. Návrh zákona nyní musí schválit i Sněmovna reprezentantů. Dolní komorou Kongresu přitom minulý týden prošel odlišný návrh zákona, podle kterého by administrativa prezidenta Bushe na válečné konflikty v Iráku a v Afghánistánu žádné další peníze neobdržela.

 

Čtěte více o válce v Iráku

 

O válečné výdaje sváděl prezident Bush loni s Kongresem tvrdý boj. Bílý dům původně požadoval pro další vedení válek v Iráku a v Afghánistánu 190 miliard dolarů (3,5 bilionu korun). Nakonec však republikáni v obou komorách Kongresu prosadili s částí demokratů mimořádné válečné výdaje v omezené výši 70 miliard dolarů, ale bez podmínky na ukončení bojových operací, kterou žádali zástupci Demokratické strany.

 

Celkové americké náklady na války v Iráku a v Afghánistánu se už vyšplhaly na 691 miliard dolarů, z toho podle odhadu rozpočtové kanceláře Kongresu 440 miliard dolarů stála Američany válka v Iráku.

Související