Italský cyklista byl po čtvrté etapě přistižen při užití krevního dopingu EPO, na který byli v průběhu závodu pozitivně testováni i Španělé Manuel Beltrán a Moises Duenas Nevado. O třetím dopingovém případu na letošní Tour dnes informovala agentura Reuters s odvoláním na francouzskou antidopingovou agenturu.

Vedení Riccova týmu na doping svého lídra zareagovalo stažením všech svých jezdců ze závodu. Je to první tým, který se tak letos zachoval. V případě předchozích dopingových provinění stáje Liquigas i Barloworld nepustily na start jen provinilé závodníky, ostatní členové pokračují. Díky tomu je v závodě i jediný Čech Roman Kreuziger, který jezdí za tým Liquigas stejně jako Beltrán.

Ricco v průběžném pořadí po jedenácti etapách figuroval na devátém místě a byl nejlepším vrchařem i majitelem bílého trikotu pro nejlepšího závodníka do 25 let. O tuto trofej bojuje také dvaadvacetiletý český reprezentant Kreuziger, který se po Riccově prohřešku v pořadí mladých jezdců posune na třetí příčku. Povede jeho kolega ze stáje Liquigas Vincenzo Nibali z Itálie.

Ricco letos skončil těsně druhý na Giru d'Italia a na Tour ovládl šestou a devátou etapu. V prvním případě vyhrál spurt tříčlenné skupinky uprchlíků, ve druhém si při závěrečném stoupání vybudoval minutový náskok před nejbližšími pronásledovateli a radoval se z triumfu po sjezdu do cíle v Bagneres-de-Bigorre. Tour pro něj skončila neslavně, když ho policie před startem dnešní etapy odvedla z týmového autobusu a venku si vyslechl bučení fanoušků.

Čtěte také:

Prezidenta Mezinárodní cyklistické unie (UCI) Pata McQuaida další dopingový případ překvapil. "Je to naprosto šokující. Mám z toho dojem, že někdo poradil těm chlapcům, aby vzali nějaký typ EPO, o kterém si myslel, že je nezjistitelný," komentoval sérii pozitivních nálezů.

cyklo-tour-ricco

Po Nevadově pozitivním testu prohlásil, že Španělé jsou zřejmě nepoučitelní, a na tom trval i teď. "Není Španěl, ale je se Španělskem spojený," připomněl, že Ricco závodí za španělskou stáj. Šéf německé stáje Gerolsteiner Hans-Michael Holczer si myslí, že Ricco nebude posledním dopingovým hříšníkem na letošní Tour. "A člověk už může nahlas říci, že v jeho případě to spousta lidí čekala," řekl agentuře SID.

Dopingové skandály provázejí nejprestižnější cyklistický závod již řadu let. V minulém ročníku byli vyloučeni Kazach Alexandr Vinokurov z Astany a Ital Cristian Moreni z Cofidisu. Obě stáje následně ze závodu odstoupily. Pozitivní test na EPO měl i Španěl Iban Mayo, opakovaná zkouška však provinění nepotvrdila.

Velkou aféru loni rozpoutal průběžný lídr Michael Rasmussen, v jehož moči byly nalezeny stopy Dynepa, vylepšeného krevního dopingu, jenž ale tehdy nebyl na seznamu zakázaných látek. Dánský jezdec byl ze závodu vyloučen, protože se předtím několikrát vyhnul mimosoutěžním dopingovým testům.

Související