Evropská komise (ještě že ji máme!) odhalila na začátku července vážnou věc: miliony dětí v EU váží víc než je zdrávo a i do budoucna bude tento problém nabývat na váze. Komisaři zcela vážně navrhují řešení: dávat školákům zadarmo zeleninu a ovoce a tím zlepšit jejich stravovací návyky. Na čerstvé vitamíny chce dětem EK přispívat každoročně až 90 miliony eur (státy, které se programu budou chtít zúčastnit, se však musí také finančně spolupodílet).

Sama Evropská komise však jistě dobře ví, že  jenom dávat dětem ve školách k svačině místo nezdravých sladkostí - a stejně nezdravých slaností a ještě nezdravějších nejmenovaných plechovkových nápojů, jimiž jsou automaty a bufety ve školách přímo nabité - čerstvé ovoce a zeleninu nestačí. Školáky je třeba o zdravém životním stylu důkladně informovat, což se samozřejmě předpokládá od učitelů, a především je ke zdravému životním stylu formovat a motivovat, což se zřejmě od těchto učitelů předpokládá též. Ptejme se tedy: poskytne EK každoročně desítky milionů eur také příslušným učitelům, kteří mají tuto problematiku na starosti? Nejen na přípravy hodin o zdravém životním stylu, ale především na nutné výdaje spojené s tím, aby se oněmi motivujícími vzory pro své žáky tito učitelé skutečně stali (tedy alespoň na čerstvé ovoce a zeleninu, nepočítáme-li sportovní vybavení, poplatky za využívání sportovních zařízení, atd.)?

Předpokládejme, že se navrhovaný „zdravý" nápad s ovocem do škol i u nás uskuteční (i když vláda v průběhu prázdnin rozhodla, že nebude dále přispívat na podobný projekt - mléko do škol), a představme si některé jeho reálné dopady. Mohly by jimi být například reálné dopady rajčat nebo pomerančů na hlavy neoblíbených učitelek a učitelů, držících povinný přestávkový dozor. Tipuji, že půjde o hromadnou záležitost, neboť každodenní hromada ovoce či zeleniny bude k vitamínovým projektilům přímo vybízet. Žáky-provokatéry, kterých je víc než dost a bude jich stále více, však na školní chodbě snadno zakryjí žáci plnotuční, kterých je podle bystrého postřehu Evropské komise také víc než dost a bude jich stále více.

Související