Argentinská prezidentka Cristina Kirchner objevila slepici se zlatými vejci a rozhodla se, že si ji vezme a sní. Jinak nelze popsat návrh argentinské vlády znárodnit zhruba 30 miliard dolarů, které mají soukromé argentinské penzijní fondy uložené povinně u argentinské centrální banky.

 

Argentina má totiž velké finanční potíže, po několika letech rychlého růstu je v zemi vysoká inflace, kterou podle názoru všech pozorovatelů vláda zatajuje a falšuje statistiky. Do konce roku 2009 musí argentinská vláda splatit zhruba 11 miliard dolarů a peníze zkrátka nemá. Půjčit si další peníze na splátku starého dluhu je oblíbený trik, ale za poslední měsíce vzrostla riziková prémie na argentinské dluhopisy na 16%, což by jakoukoliv novou půjčku velmi prodražilo.

Prezidentka Kirchner se proto rozhodla "pomoci" lidem, kteří spoří v soukromých fondech a jejich úspory jim znárodní. To na Argentince evidentně udělalo velký dojem a burza okamžitě spadla o 11%. V soukromých fondech spoří zhruba 3 miliony Argentinců, kteří se účastní nového reformovaného důchodového systému od roku 1994.

Je zbytečné říkat, že pokud se argentinské vládě skutečně podaří znárodnění penzijních fondů, definitivně to zdiskredituje vládu v očích investorů i voličů. Zároveň to ovšem bohužel zdiskredituje i samotnou důchodovou reformu. Jen aby slovenský premiér Fico nenašel v Argentině inspiraci....

Související