martina-sablikova-192.jpgRychlobruslařka Martina Sáblíková poprvé po dvou letech našla přemožitelku v závodu na 5000 metrů. Dvojnásobná mistryně světa na této trati v sobotu na Světovém poháru v Moskvě obsadila druhé místo za Němkou Claudií Pechsteinovou, které podlehla o více než sedm sekund.

Sáblíková startovala v Moskvě stejně jako před týdnem v nizozemském Heerenveenu nachlazená a znovu vybojovala druhé místo. Tehdy na třech kilometrech nestačila jen na domácí Renate Groenewoldovou.

Nejlepší česká sportovkyně loňského roku jela v závěrečné jízdě elitní skupiny s Němkou Danielou Anschützovou-Thomsovou, kterou suverénně porazila o téměř devět sekund. Nestačila však na šestatřicetiletou Pechsteinovou, která bojovala v předchozí rozjížďce s Kanaďankou Kristinou Grovesovou. Ta skončila čtvrtá.

Sáblíková naposledy prohrála na oblíbené pětce v roce 2006 rovněž v Moskvě, když dojela třetí. Letos se jel závod na 5000 metrů v ruské metropoli poprvé v sezoně a česká reprezentantka si navzdory druhé porážce za sebou upevnila vedení v průběžném pořadí SP na dlouhých tratích, který v předchozích dvou letech ovládla. Na druhou příčku se posunula Pechsteinová, na kterou má Sáblíková náskok 50 bodů.

Ženy:
5000 m: 1. Pechsteinová (Něm.) 6:49,92, 2. Sáblíková (ČR) 6:57,18, 3. Beckertová (Něm.) 7:01,72
Průběžné pořadí SP (po 3 z 6 závodů): 1. Sáblíková 260, 2. Pechsteinová 210, 3. Anschützová-Thomsová (Něm.) 175