Protivládní demonstrace v Bangkoku vrcholí. Opozice ochromila provoz letiště

Thajský premiér Somčaj Vongsavat vyhlásil ve čtvrtek výjimečný stav na dvou letištích v metropoli Bangkoku, která jsou obsazena protivládními demonstranty.

"Kabinet se dohodl na využití výjimečného stavu na dvou letištích, aby tamní situaci vrátil zpátky do normálu," řekl agentuře Reuters náměstek thajského ministra zemědělství po skončení schůzky kabinetu, která se konala v Čchíengmaji, hlavním městě stejnojmenné severothajské provincie.

Výjimečný stav dává ministerskému předsedovi šanci nasadit armádu k obnově pořádku a úřadům umožňuje omezit jisté občanské svobody. Thajská metropole je nyní pro letecké spoje zcela nedostupná.

Čtěte také

Thajské hlavní mezinárodní letiště Suvarnabhumi stoupenci opozice blokují od úterka a do středy na něm uvízly tisíce zahraničních turistů. Letiště má zůstat mimo provoz minimálně do sobotních 18:00 místního času (12:00 SEČ), sdělila správa thajských letišť.

Vše se točí kolem Šinavatry

Opoziční Lidové spojenectví pro demokracii (PAD) usiluje o svržení vlády už šest měsíců. Terčem protivládních protestů byl nejprve premiér Samak Suntcharavedž, kterého opozice vinila, že je jen loutkou, za jejíž nitky tahá sesazený premiér Tchaksin Šinavatra obviněný a v jednom případu i odsouzený z korupce.

Suntcharavedž musel v září úřad opustit kvůli střetu zájmů a na jeho místo nastoupil Vongsavat. Tím se ale situace v očích opozice nijak nevylepšila, protože Vongsavat je Šinavatrovým švagrem.

Za této situace v Thajsku roste tlak na thajskou armádu, aby zasáhla v politické krizi, která hrozí přerůst v široké lidové nepokoje. Zatímco stoupenci opozice blokují obě letiště v Bangkoku, pohrozili přívrženci vlády odvetnými protesty a pochody v ulicích. Zatím je ale v thajském hlavním městě relativně klid.

Místní sdělovací prostředky oznámily, že během noci bylo slyšet několik malých explozí v blízkosti úřadu thajského premiéra, který od srpna okupovali stoupenci PAD, ale podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn.

Šéf armády vyzval k předčasným volbám

Šéf thajské armády Anupong Paočinda ve středu vyzval vládu, aby rozpustila parlament a vypsala předčasné volby. To ale Vongsavat odmítl s odůvodněním, že jeho vláda byla demokraticky zvolena.

Vongsavatovo odmítnutí vyhovět požadavku armády posílilo spekulace, že by vlivná generalita mohla provést vojenský převrat stejně jako před dvěma lety, kdy armáda svrhla tehdejšího premiéra Šinavatru.

Paočinda opakovaně prohlásil, že puč nic neřeší; armáda podle jeho slov nemůže vyřešit hluboký politický rozkol mezi bangkockou elitou a střední třídou, které Šinavatru nenávidí a venkovem a městskou chudinou, které Šinavatru adorují.

Nejmenované zdroje armády ale potvrdily, že vrchní velení pozemních vojsk, námořnictva a letectva jednalo dlouho do noci a diskutovalo o tom, zda provést převrat.

Související