senat_schuze__192x128_.jpgSenát schválil smlouvu o umístění radarové základny USA na českém území. Základna má být součástí amerického protiraketového deštníku. Smlouvu podpořilo 49 ze všech 81 přítomných senátorů.

Stejně tak senátoři podpořili i dohodu o právním postavení amerických vojáků, kteří by v Česku na plánované radarové základně působili. Dohodu podpořilo rovněž 49 ze všech 81 přítomných senátorů. Proti byli především sociální demokraté a komunisté.

Smlouvy budou platit v případě, že je schválí i sněmovna a podepíše prezident. Ten už v červenci oznámil, že minimálně smlouvu o vybudování základny podepíše "bez jakéhokoliv váhání".

Největší potíže s prosazením smluv tak bude mít vláda ve sněmovně, kde nemá zajištěnu většinu jako v senátu.

Čtěte také

Smlouvy upravují pravidla pro vybudování a provoz základny, pro personál i pro ochranu životního prostředí a likvidaci nebezpečného odpadu. Radar má být podle představitelů české vlády začleněn do obranného systému NATO.

Dohodu o zřízení a provozu americké radarové základny protiraketové obrany v Česku podepsali ministři zahraničí obou zemí letos v červenci v Praze.

Pod druhý dokument o postavení amerických vojáků na českém území dali ministři obrany obou států své podpisy v září v Londýně.

Události kolem radaru

Červenec 2006 - Američtí experti si v ČR prohlédli tři lokality pro případné vybudování základny.

20. ledna 2007 - Premiér Mirek Topolánek oznámil, že Američané chtějí v ČR vybudovat pouze radarovou část, raketovou v Polsku.

25. ledna 2007 - USA požádaly o umístění radaru v Brdech.

17. března 2007 - Obyvatelé Trokavce na Rokycansku v obecním referendu tuto stavbu odmítli; později se odmítavě vyjádřili obyvatelé dalších obcí v okolí vojenského újezdu Brdy.

28. března 2007 - Česko oficiálně zahájilo jednání o základně.

Duben 2007 - Ruští představitelé se několikrát ostře vyjádřili proti záměru vybudovat v Evropě protiraketovou základnu USA; později několikrát pohrozili odvetnými kroky.

4. a 5. června 2007 - Prezident USA George Bush navštívil Prahu, kde jednal i o základně.

3. července 2007 - Oznámeno, že k finálnímu měření pro umístění radaru byla vybrána lokalita u obce Míšov na Plzeňsku.

26. října 2007 - Poslanecká sněmovna odmítla návrh zákona o speciálním referendu k umístění americké radarové základny v ČR.

7. února 2008 - Česko se s USA dohodlo na tom, že ve smlouvě k radaru bude samostatná kapitola o propojení stanice s NATO.

27. února 2008 - Topolánek jednal o základně při své návštěvě USA s prezidentem Bushem; oba uvedli, že dohoda je na dosah.

3. dubna 2008 - Zástupci zemí NATO se na summitu v Bukurešti dohodli na podpoře projektu americké protiraketové obrany v Evropě; NATO počítá s jejím začleněním do vlastní obrany.

6. dubna 2008 - Podle Putina by obavy Moskvy ze systému pomohla rozptýlit trvalá přítomnost ruských expertů v objektech. Návrh v podstatě okamžitě odmítli čeští i polští politici.

28. dubna 2008 - Členové Greenpeace obsadili místo, kde má stát radar; 9. června vojáci kótu 718 vyklidili.

7. května 2008 - Opozice ve sněmovně neuspěla s požadavkem, aby vláda ukončila nebo přerušila jednání o radaru v ČR.

21. května 2008 - Vláda schválila hlavní česko-americkou smlouvu o vybudování radarové základny v Brdech.

8. července 2008 - Ministři zahraničí ČR Karel Schwarzenberg a USA Condoleezza Riceová podepsali v Praze smlouvu o umístění radaru v Česku; k platnosti ještě musí dohodu schválit parlament a podepsat prezident.

10. září 2008 - Vláda schválila smlouvu SOFA, která určuje podmínky pobytu amerických vojáků v českém objektu radaru.

19. září 2008 - Ministryně obrany Vlasta Parkanová podepsala v Londýně se svým americkým protějškem Robertem Gatesem spolu se smlouvou SOFA i takzvanou Deklaraci o strategické spolupráci.

1. října 2008 - Vláda souhlasila s dohodou o strategické spolupráci s USA v oblasti protiraketové obrany, známou jako rámcová dohoda. Dokument umožní zapojení českých vědeckých a průmyslových subjektů do vývoje protiraketového deštníku.

31. října 2008 - Šéf americké agentury pro protiraketovou obranu Henry Obering a první náměstek ministryně obrany Martin Barták podepsali v Praze rámcovou dohodu.

5. listopadu 2008 - Ruský prezident Dmitrij Medveděv oznámil, že Rusko rozmístí své rakety v ruské Kaliningradské oblasti mezi Polskem a Litvou jako "odvetné opatření" v případě rozmístění amerického systému protiraketové obrany na území ČR a Polska.

7. listopadu 2008 - ČSSD oznámila, že chce, aby sněmovna požádala Ústavní soud o posouzení souladu smluv o americké radarové základně v ČR s českým ústavním pořádkem.

27. listopadu 2008 - Senát schválil smlouvy, které se týkají radarové základny USA na českém území.

Zdroj: ČTK