Mapa: Místo neštěstí v KrkonošíchJednu oběť si vyžádala lavina, která spadla v pátek odpoledne poblíž horskéhom střediska Pec pod Sněžkou v Krkonoších. Zůstali pod ní uvěznění dva lidé, muž a 36letá skialpinistka. Ta podle informací ČT v královéhradecké fakultní nemocnici v noci zemřela.

Informaci o sesuvu laviny dostala horská služba v pátek před půl druhou.

"Vyšetřujeme, jestli došlo k přestupku nebo k nějakému trestnému činu, jak byla značená trasa a podobně. Budeme spolupracovat s Horskou službou," uvedl policista.

Vrtulníky dopravily do špatně dostupné oblasti na 60 záchranářů i speciálně vycvičené lavinové psy a potřebný materiál. Na místo neštěstí se pak záchranáři museli dostat na lyžích, protože nebylo možné použít žádnou techniku.

V lokalitě sesuvu se pohybovali muž a dvě ženy. Lavina smetla jen dva z nich, druhá žebna pak zavolala pomoc.

Přečtěte si o podobném neštěstí z letošního března

"Na místo okamžitě vyrazili záchranáři ze Špindlerova Mlýna a Luční boudy. Zasypaný muž byl vyproštěn v 14:40. Postupně byly do akce nasazeny tři záchranné vrtulníky z Liberce, Hradce Králové a Prahy," sdělil iHNed.cz náčelník horské služby Jiří Brožek.

Muž byl podchlazený, ale jiná zranění neutrpěl.

"V 16:30 se podařilo objevit zasypanou ženu. Ta byla v bezvědomí a velice silně podchlazená za asistence lékařů transportována k posádce sanitky Rychlé záchranné služby. Celkem bylo do akce nasazeno přes padesát záchranářů Horské služby ČR a pět lavinových psů," dodal Brožek.

Přečtěte si více o Krkonoších i lavinách

Pátraní i vyprošťovací práce ale komplikoval svažitý nepřístupný terén a tma.

Žena, která v noci podlehla následkům, byla pod sněhem více než tři hodiny, přežila i v teplotě nižší než 15 stupňů. Údajně musela být na místě resuscitována a byla převezena do nemocnice.

Oblast je známá sesuvy sněhu

Podle České televize se dolem v době sesuvu sněhu pohybovali lyžaři a snowboardisté.

Oblast je přitom známé jako lavinová dráha, podle záznamů Krkonošského národního parku se v Červenkově muldě utrhne každoročně alespoň jedna lavina.

Místu se dokonce přezdívá Červenkova mulda (nebo zkomoleně i Červinkova) podle mladého lyžaře Oldřicha Červenky, kterého tam před padesáti lety zabil právě sesuv sněhu.

Za poslední čtvrtstoletí smetly v Česku laviny několik lidí

21. března 2008 Nedaleko Brádlerových bud nad Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších zasypala lavina dva lidi. Záchranářům se je podařilo vyprostit.
 15. prosinec 2007 V Jeseníkách v oblasti Velkého Kotle se utrhla pod třemi lyžaři středně velká lavina dlouhá až 300 metrů. Podařilo se jim ze sněhu vyhrabat a přivolat pomoc. Dva z nich přežili téměř bez zranění, třetí utrpěl poranění břicha.
 25. ledna 2006 Na hoře Smrk v Moravskoslezských Beskydech smetla lavina lyžaře. Po několika hodinách jej záchranáři našli mrtvého pod asi třiceticentimetrovou vrstvou sněhu. Lyžoval společně s kamarádem v zakázaném pásmu.
 1. března 2005 Nedaleko Božího Daru v Krušných horách na Karlovarsku spadla lavina, která zavalila muže. Záchranáři ho vyprostili živého, pod vrstvou sněhu přežil dvě hodiny. O pomoc si zavolal mobilním telefonem.
 27. února 2005 V oblasti mimo nebezpečná lavinová pole zasypala v Jeseníkách masa sněhu skialpinistu z Prahy. Muž utrpěl jen drobné pohmožděniny.
 Leden 2004 Lavina zasáhla družstvo skialpinistů v krkonošském Labském dole. Většinu členů družstva odhodila do stran, jednoho bez jakýchkoli následků nějakou dobu táhla.
 14. března 1998 V Krkonoších traverzovali dva horolezci v Labském dole přes Astmanovu plošinu. Při sestupu žlabem se utrhl sněhový převis a muži spadli z asi 200metrové výšky a zahynuli.
 1986 Lavina v oblasti Velkého Kotle v Jeseníkách smetla ženu, která zemřela na rozsáhlá vnitřní zranění. Jeseníky mají po Krkonoších druhý největší výskyt lavin v ČR.
                                                                                                               (zdroj: ČTK)

Související