Novinářům to řekl prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal. Uvedl, že dokumenty předal státnímu zastupitelství.

"Konkrétní podezřelé stanoví až vyšetřování státního zastupitelství, z většiny dokumentů je jasné, jaký mají původ a kdo je pod nimi podepsán," řekl.

Město i univerzita zásadní pochybení či porušení zákona odmítly, mluvčí pořadatelů Zdeněk Soudný dokonce označil zprávu NKÚ za cílený útok proti šampionátu. Ministerstvo školství závěry NKÚ studuje, až pak se vyjádří.

Čtěte také:

NKÚ při kontrole dospěl k závěru, že se "neznámý pachatel" dopustil podvodu, úvěrového podvodu, porušování pravidel hospodářského styku a porušování pravidel při správě cizího majetku.

NKÚ kontroloval peníze v rozsahu více než jedné miliardy a nalezl problémy s využitím mnoha desítek milionů korun.

Mluvčí organizačního výboru: Zprávu NKÚ považuji za cílený útok proti MS

"Zprávu NKÚ považuji za cílený útok proti mistrovství světa," řekl ČTK Soudný. Zveřejnění výsledků kontroly podle něj poškozuje pověst mistrovství i pořadatelského města v celém světě.

"Nechápu, proč se výsledky kontroly objevily šest dní před začátkem šampionátu, když je NKÚ má již od listopadu loňského roku," dodal Soudný.

Náměstek libereckého primátora Ondřej Červinka ČTK řekl, že město zákony neporušilo.

"Víme o drobných pochybeních, jež se na více než 30 stavbách pro mistrovství světa objevila. Nešlo ale o nic, co by se mohlo stát důvodem pro obvinění z trestných činů.

Věděli jsme předem, že Nejvyššímu kontrolnímu úřadu bude vadit rozdělení prací do menších zakázek. Kdybychom to ale neudělali, tak bychom sportovní areály pro mistrovství světa nestihli včas dokončit," konstatoval Červinka.

Pochybení se podle NKÚ dopustilo i ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které poskytlo vládě nepřesné informace v odůvodnění finančních prostředků na budování infrastruktury pro mistrovství.

Mluvčí MŠMT: Protokol studujeme a ověřujeme v něm uvedená fakta

Vláda podpořila projekt s tím, že na státní rozpočet nejsou žádné požadavky, přesto pak ministerstvo žádalo opakovaně o stále další peníze. Ministerstvo poté podle NKÚ nezajistilo kontrolu využití těchto peněz.

Mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová na dotaz ČTK uvedla, že zatím ministerstvo nechá závěry kontrolorů bez komentáře.

"V současné době kontrolní protokol NKÚ studujeme, ověřujeme v něm uvedená fakta a co nejdříve oznámíme naše stanovisko k těmto závěrům," řekla.

Předseda NKÚ: Podklady a vyúčtování byly zpracovány s vědomými nepřesnostmi, či lživě

Podle NKÚ je hlavní problém v tom, že ministerstvo školství nezajistilo kontrolu a neplnilo podmínky, se kterými projekt zahajovalo. Město Liberec porušilo rozpočtovou kázeň a hradilo i práce, které provedeny nebyly.

Podobně Technická univerzita Liberec poskytla mandátní smlouvu externí firmě, v níž ji zplnomocnila "ke všemu", tedy i k navýšení dotací či k odsouhlasení faktur a prací, které podle následného zjištění vůbec provedeny nebyly.

"Řada prací byla zaplacena, ale ne provedena. Podklady a vyúčtování byly zpracovány s vědomými nepřesnostmi, či lživě. Jsme přesvědčeni, že ti, kdo doklady a žádosti vypracovávali, o tom dobře věděli," řekl Dohnal.

"Setkali jsme se i s tím, že byly žádány peníze, které už byly předmětem dřívějších žádostí a byly zaplaceny"

NKÚ prováděl kontrolu za roky 2006 až 2008, oproti původnímu plánu se o pět měsíců prodloužila. Dohnal to vysvětlil tím, že ne všechny potřebné dokumenty měl úřad hned k dispozici.

Souviselo to s tím, že si univerzita najala externí firmu a bylo složité od ní dokumenty získat. Dalším důvodem pro prodloužení kontroly bylo to, že finanční prostředky v žádostech byly stále navyšovány a doplňovány byly další investiční akce.

Prodloužení kontroly vedlo podle Dohnala "k zpětnému přefakturování", faktury byly prý dodatečně vraceny, přepisovány a upravovány tak, aby už v nich nebyly uvedeny práce, které provedeny nebyly.

Dopsány však byly další "vícepráce", takže fakturovaná částka neklesla, uvedl Dohnal.

"Například jsme se setkali s tím, že byly žádány peníze související se stavebními pracemi a materiálem, které už byly předmětem dřívějších žádostí a byly zaplaceny, například dodávky nábytku," popsal.

Ministerstvo školství překročilo podíl pro státní prostředky při financování 

Ministerstvo školství podle zjištění kontrolorů udělovalo dotace v rozporu s podmínkami, překročilo podíl pro státní prostředky při financování.

A v deseti případech uvolnilo celkem 180 milionů korun před vydáním rozhodnutí o poskytnutí dotace. Peníze tak byly uděleny dříve, než byly stanoveny podmínky jejich použití.

Liberec podle NKÚ účelově rozdělil přípravu i budování sportovních areálů pro mistrovství do více veřejných zakázek, při jejich zadávání obcházel zákon o veřejných zakázkách.

Neoprávněně prý čerpal v roce 2007 ze státního rozpočtu přes 800.000 korun na úhradu neprovedených prací a dodávek. Technická univerzita podle NKÚ neprováděla zadávací řízení v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

V roce 2006 a 2007 neoprávněně čerpala prostředky ze státního rozpočtu v celkové výši 13,6 milionu korun na úhradu neprovedených prací a dodávek.

Celkový rozpočet šampionátu se může přiblížit 2,5 miliardy korun

Vláda původně podpořila konání mistrovství světa na základě slibu organizátorů, že nebudou potřeba žádné prostředky ze státního rozpočtu.

Postupně ale Liberec i Technická univerzita opakovaně o peníze žádaly a také je dostaly. Peníze šly v rámci projektu Podpora rozvoje a obnovy materiálně-technické základny pro pořádání MS v klasickém lyžování.

Ze státní pokladny bylo na pořádání mistrovství světa, které začne ve středu, uvolněno celkem 1,45 miliardy korun.

To byla o 150 milionů vyšší částka než ta, o které mluvil tehdejší šéf organizačního výboru Roman Kumpošt v roce 2004, kdy Liberec získal právo pořádat MS 2009.

Šampionát vyjde daňové poplatníky na dvě miliardy korun, vedle státní dotace přidalo dalších 400 milionů město Liberec a 150 milionů Liberecký kraj. Celkový rozpočet šampionátu se může přiblížit 2,5 miliardy korun.