Dříve, než se začnete obviňovat, že nejste schopni splnit všechny své povinnosti, však zvažte následující tipy, jak dosáhnout lepší rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem.

- Určete si priority. Uvažte, čeho chcete v práci i soukromí dosáhnout, a omezte to, co vám nepomáhá tyto cíle plnit. Chcete být povýšeni a zároveň chodit na sportovní zápasy svých dětí? Udělejte to svou prioritou a dělejte vše pro to, abyste toho dosáhli.
- Zorganizujte si pracovní i osobní věci. Přestaňte se věnovat věcem, které pro vás nejsou důležité. Zbavte se povinností, kterým se nemůžete plně věnovat. Získáte tak čas na ty nejdůležitější.
- Seznamte se s politikou svého zaměstnavatele. Možná jste přehlédli, že nabízí možnosti pružné práce, které by vám usnadnily váš život.
- Zajistěte si podpůrný systém. Věci se vám mohou nahromadit a budete potřebovat pomoc. Určete si lidi, na které se můžete obrátit, jako jsou rodinní příslušníci, sousedé, přátelé nebo kolegové.
- Komunikujte. Zaveďte jasnou komunikaci s kolegy a šéfem. Ujasněte si, že nebudete k dispozici v určitých hodinách pracovního týdne nebo víkendu, protože se budete věnovat rodině.
- Využijte technologií ve svůj prospěch. Technologie by vám měly pomáhat k rovnováze, nikoli ji ještě zhoršovat. Zaveďte určité časové úseky, např. rodinný oběd, kdy technologie vynecháte. Sami jděte příkladem v dodržování těchto pravidel.
- Pracujte na dálku. Je-li to reálné a možné, pracujte z domova. Ušetříte čas, který byste jinak věnovali dojíždění, oblékání a přípravě do kanceláře. Můžete zjistit, že doma jste ve své práci produktivnější. Nebudou vás rušit kolegové ani porady.
- Najděte si mentora. Najděte ve svém okolí někoho, kdo dobře zvládá vyvážení svého pracovního života se soukromým. Požádejte ho o rady.
- Určete si časový rámec. Nečekejte, že rovnováhy dosáhnete přes noc. Rozvrhněte si své odpovědnosti a stanovte malé cíle, kdy pravděpodobně zavedete různé prvky rovnováhy do svého života.
- Nebojte se zeptat. Někdy budete nuceni požádat o pružnou pracovní dobu nebo možnost práce na dálku - alespoň na určitou dobu. Nikdy nevíte, čeho dosáhnete, dokud se nezeptáte.

Zdroj: Forbes.com, Ivitera

Související