Albánský premiér Sali Berisha v úterý v Praze oficiálně podal přihlášku své země do Evropské unie. Přihlášku od něj převzal jeho český protějšek Mirek Topolánek jako představitel země předsedající tento půlrok Unii. "Je to historický moment pro mou zemi," řekl Berisha po jednání s Topolánkem s tím, že podání přihlášky znamená návrat Albánců do rodiny evropských národů. Zdůraznil také, že plnou integraci Albánie do EU podporuje 96 procent obyvatel země.

Topolánek konstatoval, že Albánie má za sebou podobnou cestu při začleňování do evropských struktur, jakou absolvovalo Česko. Počátkem dubna vstoupila společně s Chorvatskem do NATO a všechny členské státy Unie letos ratifikovaly asociační a stabilizační dohody s ní, které jsou považovány za předstupeň členství.

"Albánii čeká ještě velký kus práce, já jsem ale hluboce přesvědčen, že právě dnešním dnem jsou zhruba v poločase toho úsilí a dosáhnou toho, o čem snily generace lidí, kteří museli žít v totalitě," prohlásil Topolánek. "Česká republika bude nepochybně po celou dobu tohoto procesu, a to i po ukončení českého předsednictví, stát Albánii bok po boku," zdůraznil.

Albánii čeká ještě dlouhá cesta

Rychlý vstup Albánie do EU se neočekává, přípravy na členství zřejmě potrvají velmi dlouho. Topolánek nicméně vyjádřil přesvědčení, že pokud si Tirana určí přístupová jednání za svou hlavní prioritu, úspěšně je dotáhne do konce. Během odpoledne se albánský premiér v Praze setkal ještě s prezidentem Václavem Klausem, s místopředsedy Senátu Jiřím Liškou, Petrem Pithartem a Milanem Štěchem a s předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem.

Jak probíhá přijetí

Proces přístupu k EU má několik fází. K přihlášce, kterou žadatel o členství podává, se musí souhlasně vyslovit Evropská komise a jednomyslný souhlas musí vyjádřit i Rada EU. Poté začnou vstupní rozhovory, v nichž musí kandidátská země přijmout práva a závazky, které vyplývají z členství v Unii.

Samotný vstup země do EU po uzavření všech kapitol přístupových rozhovorů musí ještě schválit Evropský parlament, Evropská komise, Rada EU, všechny členské státy Unie a samotný kandidátský stát.

Status kandidátské země v současnosti mají Chorvatsko, Turecko a Makedonie. Záhřeb a Ankara už zahájily i vstupní rozhovory. V prosinci podala přihlášku do Unie i Černá Hora, status kandidátské země jí ale zatím oficiálně nebyl přiznán. Podle Topolánka je třeba, aby se do Evropské unie integrovaly i ostatní státy západního Balkánu. Tak se podle něho podaří docílit toho, že tam budou lidé žít bezpečně, v míru a v prosperitě. "Já to pokládám za vitální zájem celé Evropy a celé Evropské unie," prohlásil.

Související