Zbytek podniků navrhuje jejich zvýšení o pouze dvě až tři procenta. 15 procent firem plánuje v následujících 12 měsících platy exekutivy snížit, celkem 29 procent společností tak učinilo již během minulého roku.

Na bonusech budou podniky šetřit ještě víc. Celkem pětina firem podle průzkumu sníží bonusy o polovinu, 11 procent neplánuje vyplácet bonusy vůbec. Dlouhodobé motivační platby rovněž zaznamenají pokles o deset až 30 procent. Novým trendem se však prý stává převod bonusů do zaměstnaneckých akcií, tuto změnu potvrdilo 15 procent společností. Dalších 20 procent podniků o tomto postupu uvažuje.

Kvůli udržení loajality zaměstnanců bude většina podniků pokračovat v dělení dlouhodobých motivačních stimulů do akciových opcí. Týká se to především produktů, které mohou být vyplaceny až po určitém času.

Řada vedoucích manažerů se také může rozloučit s fitness nebo golfovými kluby. Na 21 procent společností omezilo nebo plánuje omezit tyto druhy bonusů. Vyplácení takzvaných zlatých padáků, které senior manažeři obdrží při zrušení jejich pozice a které bývají až dvakrát vyšší než jejich roční plat, pozastaví 41 procent firem.

"Pro srovnání, v roce 2008 činil ve Spojených státech plat senior manažera 344krát více než průměrný plat řadového zaměstnance. V zemích střední a východní Evropy je toto číslo daleko nižší, ale přesto se pohybuje kolem 17násobku," uvedla Lucie Teislerová ze společnosti Anderson Willinger.

Společnost Anderson Willinger, která se zabývá vyhledáváním vrcholových manažerů, působí na tuzemském trhu od roku 2003. Na počátku roku 2008 byla Praha povýšena na centrum firmy pro více než 15 zemí v regionu.

čtk