Globální krize doléhá i na investice do hotelového průmyslu. Podle výzkumné společnosti Jones Lang LaSalle Hotels (JLLH) v loňském roce celková hodnota transakcí v hotelovém odvětví kvůli krizi prudce klesla o 80 procent na 24 miliard dolarů (457,3 miliardy Kč). Další propadl společnost očekává i v letošním roce, a to až o více než 58 procent na deset miliard dolarů. Nejvýraznější bude pokles v Americe a Asii.
Největší propad v objemu transakcí loni zaznamenaly Spojené státy, a to až o 81 procent na 8,5 miliardy dolarů. V oblasti Asie a Tichomoří se hodnota transakcí snížila o 80 procent na 2,5 miliardy dolarů. O něco příznivější byl vývoj v oblasti Evropy, Blízkého východu a Afriky, kde transakce klesly o 58 procent na 12 miliard dolarů.
V letošním roce se kvůli dalšímu poklesu investice vrátí na úrovně z let 2001 až 2003. První polovina roku má být podle JLLH slabá, podobně jako konec loňského roku. V druhé polovině by mohla aktivita oživit, protože někteří investoři budou donuceni prodávat nebo se zbavit části majetku, přestože ceny budou nízké.
Hodnota transakcí v USA se loni snížila na 8,5 miliardy dolarů z rekordních 45 miliard dolarů v roce 2007, a ocitla se tak nejníže za čtyři roky. První čtvrtletí loňského roku bylo ještě silné a celková hodnota transakcí činila 3,2 miliardy dolarů, na konci roku však již jen 684 milionů USD.
Mezi největší zájemce o hotely patřily loni realitní investiční trusty, objem investic uskutečněných trusty v USA se však propadl o 81 procent. Mezi přední hráče na trhu se zařadili i institucionální investoři a majitelé nebo provozovatelé hotelů. Na druhou kolej byly odsunuty spekulativní nákupy soukromými investičními fondy. Tyto fondy v letech 2005 až 2007 investovaly do hotelových nemovitostí v USA 50 miliard dolarů, loni však patřily mezi čisté prodejce. Aktivní nákupy u nich JLLH v nejbližším období neočekává.
Světová rada pro cestování a turistiku (WTTC) očekává, že hrubý domácí produkt v cestovním ruchu letos klesne o 3,6 procenta. Slabý zůstane i v příštím roce, kdy by měl stoupnout o méně než 0,3 procenta.
JLLH je divizí realitní společnosti Jones Lang LaSalle. Vypracovává studie finanční proveditelnosti projektů a poskytuje konzultační služby pro hotelový sektor.

Související