Čeká nás divná věc pokud jde o sčítání výsledků voleb:

Volební místnosti se jako vždy zavřou v sobotu ve 14 hodin. Místo aby se ihned začalo sčítat, nechají se výsledky uležet až do neděle 22:00, kdy se členové okrskových komisí budou muset opět sejít a zahájit noční sčítání.

Výsledky z prvních okrsků očekávejme o půlnoci a přibližné výsledky kolem druhé až čtvrté hodiny ranní.

Je to komplikace pro všechny: Pro občany, kteří budou chtít sledovat výsledky, pro členy okrskových komisí, kteří do rána budou sčítat, pro politické strany, které tradičně sledují výsledky ve svých štábech, pro novináře, kteří tradičně sledují reakce politiků.

To vše prý kvůli EU, aby naše výsledky nemohly ovlivnit italské voliče, kteří volí v neděli.

Nizozemci ale nečekali. Výrazný úspěch 16% podle předběžných výsledků zaznamenala Strana pro Svobodu, která požaduje snížení daní, dotací, moratorium na nové přistěhovalce z muslimských zemí, referendum o euru a zpřísnění trestů za týrání zvířat. Odmítá Lisabonskou smlouvu a je pro znovunavrácení legislativní moci národnímu parlamentu, který už prakticky jen povinně schvaluje evropské směrnice.

EU se zlobí. Mluvčí Evropské komise Amadeu Altafaj dnes na tiskovce uvedl: „Je zakázáno výsledky zveřejňovat dřív než 7.6., a to ať jde o výsledky předběžné, dílčí či konečné.

Myslím, že tento zákaz je zbytečný. Je zoufalou snahou EU vytvořit z Evropanů jeden politický démos. Evropané ale nejsou jeden národ a těžko jejich volební chování ovlivní výsledky v jiných zemích.

Petr Mach předseda Strany svobodných občanů

Související