Herečka Kateřina Brožová se nebude ucházet o post poslankyně ČSSD. Přestože tento týden získala na Teplicku podporu tamní místní stranické organizace a měla být lídrem kandidátky, nakonec boj o sněmovnu sama vzdala.

Jako důvod Brožová v prohlášení pro média uvedla to, že by při případné práci ve sněmovně neměla čas skloubit toto zaměstnání se závazky v divadle a muzikálu a péčí o dceru. "Po opravdu pečlivém uvážení všech okolností, zejména s ohledem na povinnosti vůči své malé dceři, jsem se rozhodla tuto nominaci nepřijmout a do Poslanecké sněmovny nekandidovat," napsala členům ČSSD Brožová.

Paroubek: Byla to hysterie 

"Jsem pochopitelně zklamán, že nebude kandidovat. Nicméně ten tlak, který média vyvíjejí, mně připadal chvílemi neslýchaný, ba až hysterický," řekl v reakci na rozhodnutí Brožové šéf ČSSD Jiří Paroubek. Podle ČTK také prohlásil, že kandidatura herečky vadila médiím a části politické scény, které "chtějí sociální demokracii prezentovat jako stranu, která není otevřená úspěšným lidem".

Je to překvapivá zpráva. Paroubek o kandidaturu Brožové velmi usiloval. "Má lepší podporu a popularitu než naprostá většina tamních politiků bez rozdílu politických stran," říkal ještě před pár dny.

Prosazoval ji navzdory tomu, že její vystupování neodpovídalo vždy profilu sociálně demokraticky smýšlející osobnosti. Herečka například před časem řekla, že by si "nevzala chudého člověka".

Podle šéfa ústecké krajské organizace ČSSD Petra Bendy bude ale Brožová se stranou dál spolupracovat. Teď hlavně jako tvář předvolební kampaně do Poslanecké sněmovny. "Očekávám, že na Teplicku a v Ústeckém kraji bude ta spolupráce ještě masivnější," doplnil Benda, který předpokládá, že se herečka zapojí i příští rok do kampaní před komunálními a senátními volbami.

Celebrity mají zůstat na plakátech

Narozdíl od Jiřího Paroubka měli členové teplické ČSSD na nominaci Brožové rozdílné názory. Nejvíce se nechal slyšet předseda teplické ČSSD a současný poslanec Vlastimil Aubrecht, který byl i kvůli nominaci herečky odsunut z prvního místa kandidátky až na na páté.

Aubrecht řekl, že lépe postupuje ODS, která známé osobnosti nedává na kandidátky, ale na své volebních plakáty. Dodal také, že si nedokáže představit, jak může umělec tři týdny trávit v parlamentu, pak studovat zákony a ještě u toho stíhat svoji uměleckou kariéru.

ČSSD tak na Teplicku zůstává na kandidátce už "jen" jedna celebrita. Dvojkou za Kateřinou Brožovou byl totiž bývalý hokejový reprezentant Jiří Šlégr. Ten se teď přesunul na post jedničky kandidátky. 

Související