Vyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a jejím gestorem je Národní institut dětí a mládeže MŠMT. Soutěž se koná pod záštitou prezidenta České republiky, hejtmana Královéhradeckého kraje a starostky města Dvůr Králové nad Labem.

V pátek odpoledne přijede do Dvora Králové nad Labem více než 300 vítězů krajských přehlídek SOČ, kteří zde v sobotu 13. června obhajovali své soutěžní projekty. V porotách zasedlo 95 odborníků z vysokých, středních a dalších typů škol, odborných a vědeckých institucí.

Talentovaní studenti soutěžili celkem v 18 vědních oborech. Například v chemii zvítězila Erika Gedeonová ze Sportovního gymnázia v Kladně s prací nazvanou Detekce biomarkerů v kondenzátu vydechovaného vzduchu - nová cesta diagnostiky plicních onemocnění.

V kategorii Strojírenství, hutnictví, doprava a průmyslový design si odnesli prvním místo Jan Paták, Martin Ron a Jan Mareš z gymnázia v Sušici za vertikální navíjecí stroj řízený počítačem, v kategorii Elektrotechnika, elektronika a telekomunikace porotce nejvíce oslovilo elektronické vozítko Moniky Svědirohové z pardubické Střední průmyslové školy elektrotechnické. Další práce pocházely z přírodovědných, technických, společenskovědních i humanitních oborů.

Nejlepší autory samostatných prací navrhli předsedové odborných porot k reprezentaci SOČ a České republiky v mezinárodních soutěžích.

Na Středoškolskou odbornou činnost navazují dvě významné zahraniční soutěže. Soutěž International Science and Engineering Fair (ISEF), která se koná každý rok ve Spojených státech amerických. V letošním ročníku soutěže v květnu 2009 v Reno, stát Nevada, byly projekty loňských vítězů SOČ oceněny čtvrtou hlavní cenou a zvláštní cenou. Další zahraniční soutěží je European Union Contest for Young Scientists, ze které v posledních několika letech přivážejí SOČkaři pravidelně některou z hlavních cen.

Generálním partnerem soutěže je Česká spořitelna, která již sedmým rokem významně podporuje soutěž nejenom na celostátní úrovni, ale i na úrovni jednotlivých krajů a okresů. Soutěž vyhlašuje ministerstvo školství, garantem je Národní institut dětí a mládeže. SOČ je v Česku nejrozsáhlejší soutěží samostatných odborných prací studentů všech typů středních škol. Více informací o soutěži a letošních výsledcích lze najít na www.soc.cz  nebo www.soc.ssis.cz .

Zdroj: čtk, MŠMT

Související