Proč byla na začátku letní okurkové sezóny a v době překlenovací úřednické vlády znovu otevřena otázka územních limitů těžby hnědého uhlí? Pokud zelení vypadnou po podzimních volbách ze hry, nerýsuje se na politickém horizontu nikdo důležitý a dostatečně silný, kdo by prolomení limitů zabránil. Proč je tedy to téma teď, na počátku léta znovu tak horké? A proč ČEZ pospíchá se stavbou plynové elektrárny v Počeradech? Proč teplárny protestují proti tomu, jak poslanci naložili s povolenkami pro ČEZ apod.?

Odpověď je, že v Česku zuří či vrcholí válka o pozice v energetice, kterou si můžeme představit tak, že se děje na několika frontách. Tři hlavní hráči jsou skupina Czech Coal (resp. Mostecká uhelná), skupina ČEZ a skupina J&T.

První frontou je elektrárna Počerady, ta se sice nachází poblíž Mostecké uhelné, ale ČEZ právě oznámil, že na místě elektrárny poblíž hnědouhelného areálu, postaví plynovou elektrárnu. Takže místo uhlí, které by bylo možné dopravovat do elektrárny dopravním pásem, bude elektrárna využívat (ruský) plyn. Elektrárna není izolovaný subjekt, jde o její napojení do rozvodné sítě, což představuje investice v řádu miliard korun. Platí, že buď bude elektrárna vyrábět elektřinu z plynu nebo z uhlí. Obojí dohromady není možné. Takže jde o válku nervů. Buď se ČEZ a Czech Coal nakonec nějak dohodnou a dojde k prodeji Mostecké uhelné ČEZu nebo k vytvoření společného podniku, který bude vyrábět proud z uhlí a nebo ČEZ bude vyrábět elektřinu z plynu a pokusí se Mosteckou uhelnou izolovat, vyhladovět (tedy de facto přinutit k prodeji).

Je tu ještě jeden důležitý moment. Hospodářské noviny před třemi měsíci informovaly, že neznámý subjekt se pokouší získat akcie ČEZ. Na trhu se spekulovalo o tom, že by to mohli být ruští nebo němečtí dodavatelé plynu. Je tu souvislost se stavbou plynové elektrárny?
...

Druhou frontou je uhelná elektrárna Opatovice. Té se chce nyní zbavit britská elektrárenská skupina International Power. Britský konglomerát potřebuje snížit zadlužení a likviduje některé zahraniční investice. Pokud by Opatovice získala skupina Czech Coal, může si zajistit odbyt pro uhlí z Mostecka a zvýšit tak cenu a budoucí stabilitu Mostecké uhelné. Druhým adeptem jsou J &T, skupina, která v poslední době úzce spolupracuje s ČEZem. Pro ČEZ může být výhodné, že Opatovice získá naoko nezávislá skupina, která se tak stane důležitým hráčem v energetice. Vyhraje-li J&T, může pokračovat pokus o izolaci Mostecké uhelné, protože ČEZ a J&T mohou vozit do Opatovic uhlí z Německa, kde nedávno společně koupili uhelný důl. Navíc - přijde-li v Evropě a České republice na přetřes otázka cenové regulace elektřiny (řada odborníků se domnívá, že to je pravděpodobné), bude pro ČEZ výhodné, když bude proti regulaci vystupovat relativně silná soukromá a nezávislá skupina. To je výhodnější než když by proti případným pokusům o cenovou regulaci vystupoval státem ovládaný dominantní hráč, který je de facto pod kontrolou vlády a politických stran.
...

Třetí frontou je Pražská teplárenská, která využívá teplovod z Elektráren Mělník. Podíl v Pražské teplárenské drží také International Power a ten kdo získá podíl v elektrárně Opatovice získá i podíl v Pražské teplárenské. Pro ČEZ bude do budoucna výhodné, aby převzal podíl v teplovodu sám. To se mu povede snáze, když podíl v Pražské teplárenské získá nejprve J&T. Slovenská (původně) finanční skupina má totiž významný podíl v Pražské energetice a antimonopolní úřad by jí neumožnil držet významný podíl v pražských elektrárnách i teplárnách.
...

Čtvrtou frontou jsou pak logicky těžební limity. Pokud budou prolomeny, bude Czech Coal (resp. Mostecká uhelná) silnějším a vlivnějším hráčem. Pokud bude chtít Mosteckou někdo koupit (pravděpodobně ČEZ nebo ČEZu spřátelená skupina), s limity ho to přijde pochopitelně mnohem dráž.

Zdá se, že pro ČEZ není v tuto chvíli prolomení limitů na Mostecku výhodné. Případné prolomení limitů si ČEZ snadno politicky prosadí sám až se mu podaří Mosteckou uhelnou ovládnout (buď přímo, nebo skrze spřátelený subjekt).

Je zkrátka velmi důležité vědět, jaké obchodní a mocenské zájmy jsou ve hře, zvláště když se pořád objevují argumenty energetické bezpečnosti, diversifikace zdrojů a ochrany životního prostředí.