První týden cyklistické Tour de France jen zamotal složitou situaci v týmu Astana, která má stále dva lídry Lance Armstronga a Alberta Contadora.

Oba bývalé šampiony slavného závodu od sebe dělí na druhém a třetím místě průběžného pořadí pouhé dvě vteřiny a slavný sedmatřicetiletý navrátilec ze sportovního důchodu Armstrong přiznal, že nálada ve stáji je napjatá.

Tým považovaný odborníky za nejsilnější na Tour je podle agentury Reuters rozdělen na dvě části, "Armstrongovu" a "Contadorovu".

Sedminásobný šampion závodu Armstrong se může spoléhat především na manažera týmu Johana Bruyneela, svého dlouholetého přítele z dob stájí US Postal a Discovery Channel.

Pro oba lídry jezdí půlka týmu

Mezi jeho nejbližší pomocníky mezi cyklisty pak patří krajan Levi Leimpheimer a Ukrajinec Jaroslav Popovyč.

Vítěz Tour 2007 Contador má oproti tomu oporu ve sportovním řediteli Alainu Gallopinovi a portugalském jezdci Sergiu Paulinhovi.

"Abych byl upřímný, v týmu je trochu napětí. Contador je silný a velmi ambiciózní," komentoval situaci Armstrong po nedělní deváté etapě.

Jeho slova podle agentury Reuters nejlépe ilustrovalo chování obou hvězd při přesunu do Limoges, kde peloton tráví první volný den.

Armstrong i Contador seděli na opačné straně letadla

Při cestě autobusem na letiště se na sebe Armstrong s Contadorem údajně ani nepodívali a v letadle je od sebe dělilo 17 řad.

"Nohy mě nesmějí zklamat ani jednou. Pokud budu mít špatný den, moji rivalové toho okamžitě využijí," řekl Španěl po nedělní etapě v Pyrenejích.

Contador, vítěz všech tří velkých Tour, v páteční etapě s cílem v Andoře, narušil týmovou strategii únikem v závěru a na Armstronga najel 21 vteřin.

Dostal se díky tomu na druhé místo dvě vteřiny před Američana a jen šest vteřin ho dělí od žlutého trikotu Rinalda Nocentiniho.

Po volném dnu čekají peloton relativně rovinaté etapy, stoupání první kategorie je na programu až v páteční 13. etapě na Col du Platzerwasel.

Související