Nabízejí totiž nejen atraktivní podívanou na unikátní zařízení, ale přinášejí i poučení. Navíc některá tato zařízení leží poblíž vodních ploch či toků a mohou tak rekreantům, výletníkům či cyklistům v těchto oblastech zpestřit jejich letní odpočinek. A o jaké technické zajímavosti jde? Jsou to jak vodní, jaderné, větrné a další elektrárny, tak moderní a na techniku zaměřená interaktivní muzea s netradičními a zábavnými expozicemi. Tento v zahraničí velice atraktivní trend u nás reprezentuje plzeňské Techmania science centrum. Otevřeno bylo v listopadu loňského roku a hned si u návštěvníků získalo oblibu, dokonce bylo oceněno v letošní soutěži pořádané agenturou Czech Tourism, která hledala nejlepší turistická lákadla v ČR.

Když se věda stane pro malé i velké zábavou

Na ploše 3 000 m2 najdete v rekonstruované hale plzeňské Škodovky čtyři tématické expozice: Edutorium (60 interaktivních exponátů), MáToHáček (hlavolamy, hříčky a hračky s vědeckou tematikou), Patentováno přírodou (příroda jako inspirace vědy) a Expozice Škoda (historický vývoj Škodových závodů až do současnosti). Interaktivní exponáty přibližují malým i velkým návštěvníkům formou hry určitý matematický či fyzikální princip. Centrum svou nabídku průběžně obměňuje. V současné době chystá pro malé školáky týdenní letní tábor Léto v Techmanii, na němž si zvídavé děti budou moci vyzkoušet zajímavé fyzikální i chemické pokusy. Děti vytvoří vědecký tým, který důkladně prozkoumá celou expozici a zapojí se do řešení zapeklitých úkolů. Nebudou chybět ani hry, rébusy a hlavolamy.
Po prázdninách ožije Techmania již čtvrtým ročníkem akce Noc vědců. Vědci představují veřejnosti svoji práci v netradičním světle, účastní se kulturních produkcí, spolu s návštěvníky provádějí zábavné pokusy a pozorování. Letošního ročník se uskuteční 25. září 2009 a v jeden den se do akce zapojí 200 měst po celé Evropě!
O tom, že Techmania je velkým turistickým „tahákem“, svědčí i fakt, že zvítězila v kategorii Cena turistických regionů v soutěži vyhlášené v březnu 2009 agenturou CzechTourism. Odborná porota vybírala z tipů veřejnosti.  

V Hradci můžete bez obav vyvolat tornádo

Vzrůstající zájem o prohlídky v posledních letech potvrzují také vodní, jaderné a další elektrárny energetické společnosti ČEZ, které v roce 2008 navštívilo téměř 150 000 lidí. Dokládá to také statistika návštěvnosti informačního centra Obnovitelné zdroje, které ve východočeském Hradci Králové funguje teprve od loňského jara. S jednotlivými druhy obnovitelných zdrojů se mohou děti i dospělí seznámit pomocí interaktivních exponátů. Největší zájem je však o možnost vyvolat si beztrestně tornádo na jediném funkčním modelu v celé ČR. Milovníci historie ocení vzácné historické stroje a modely zapůjčené ze sbírek Národního technického muzea, například model pily na dřevo nebo model pojízdného vodního čerpadla s větrnými pohony z předminulého století, skutečnou historickou Kaplanovu a Peltonovu turbínu, originální model natáčení lopatek Kaplanovy turbíny a další exponáty. Děti zde naleznou řadu interaktivních modelů a počítačových her. V těsné blízkosti informačního centra je v provozu malá vodní elektrárna Hučák. Ideální je tedy spojit prohlídku moderní expozice a stoleté, avšak dodnes funkční vodní elektrárny.

Vodní elektrárna jedním ze sedmi divů ČR

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně je citlivě zasazena do Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Pochlubit se může třemi unikáty: provozuje největší reverzní vodní turbínu v Evropě (325 MWe), je elektrárnou s největším spádem v České republice (510,7 m) a s největším instalovaným výkonem mezi českými vodními zařízeními (2 x 325 MW). Při návštěvě strojovny ohromí návštěvníky rozměry a mohutnost celé elektrárny ukryté ve skále. Za dobrého počasí je pak největší odměnou prohlídka horní nádrže, která leží v nadmořské výšce 1350 m a v roce 2007 prošla generální rekonstrukcí.
V roce 2005 se elektrárna dostala do žebříčku sedmi největších divů České republiky vyhlášeném serverem idnes.cz. Zařadila se tak vedle hradu Karlštejn, Pražského hradu nebo zámku Hluboká do seznamu nejatraktivnějších památek. V samotném finále hlasovací soutěže se stala dokonce největším Divem České republiky, když pro ni hlasovalo celkem 13 555 lidí.

Více informací:
http://www.cez.cz/cs/kontakty/dalsi-kontakty/informacni-centra.html  
www.techmania.cz  
http://www.kudyznudy.cz/cs/aktuality/2009-06-17-vitezove-ceny-kudy-z-nudy.html  

Související